Konut sahibi ile kiracı ortasındaki uyuşmazlık 1 ayda tahlile kavuşacak! 80 bin müracaat bekleniyor

Konut sahibi ile kiracı ortasındaki uyuşmazlık 1 ayda tahlile kavuşacak! 80 bin müracaat bekleniyor

Zorunlu hale getirilen ve 1 Eylül’de uygulanmasına başlanacak arabuluculukla yılda yaklaşık 80 bin kira uyuşmazlığı, mahkemelere gitmeden en fazla bir ayda tahlile kavuşturulacak.

BAŞVURULAR ÜCRETSİZ

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilerek maddeleşen İcra ve İflas Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunla kira uyuşmazlıklarında arabuluculuk dava kaidesi haline getirildi. Bu uyuşmazlıklarda 1 Eylül’den itibaren taraflar dava açmadan evvel arabulucuya başvuracak. Müracaatlar, adliyelerdeki arabuluculuk ofislerine fiyatsız yapılacak. Müracaatlarda yargı masrafı, harç, şahit, eksper fiyatı üzere bir ödeme yapma mecburiliği bulunmayacak.

MAKSİMUM MÜHLET 1 AY OLACAK

Arabuluculuk görüşmeleri üç hafta içerisinde tamamlanacak. Mecburî durumlarda arabulucu tarafından bu mühlet en fazla bir hafta daha uzatılabilecek. Görüşmeler sonrasında mutabakat sağlanamaması halinde dava açılabilecek.

80 BİN MÜRACAAT BEKLENİYOR

Yılda yaklaşık 80 bin kira uyuşmazlığı arabuluculara gitmesi bekleniyor. Uygulamayla, uyuşmazlıkların tarafların isteğiyle tahlile kavuşturulması hedefleniyor.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, kira düzenlemesine yönelik yaptığı açıklamada, mesken sahibi ile kiracı ortasındaki uyuşmazlıkların derinleşmemesini istediklerini belirtmişti. Bakan Tunç, kira uyuşmazlıklarının mahkemelere gitmeden barışçıl formda tahlile kavuşturulacağını vurgulamıştı.

Kaynak: AA / Kemal Karadağ – Yeni