Kırklareli, Kurban Bayramı tatili için tercih edilebilecek kentler ortasında

Kırklareli, Kurban Bayramı tatili için tercih edilebilecek kentler ortasında

Türkiye’nin hudut kentleri ortasındaki Kırklareli, tarihi, tabiatı, denizi ve gastronomisi ile Kurban Bayramı’nın tatil seçenekleri ortasında yer alıyor.

İstanbul’a yaklaşık 200 kilometre aralıktaki kent, son yıllarda eko turizmi, mağaracılık ve sportif hedefli turizm faaliyetleri, Mimar Sinan rotası ve coğrafik işaretli eserleriyle sakin bir tatil geçirmek isteyenlerin ilgisini çekmeye başladı.

Kırklareli‘ndeki, Türkiye ve Avrupa’nın en büyük longoz ormanları da içinde barındırdığı göller, endemik bitki çeşitleri ve yaban hayatı ile görülmeye bedel.

İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in Demirköy ilçesindeki dökümhanesi, Trakya’nın turizme açık tek mağarası Dupnisa da kentte gezilebilecek yerler ortasında bulunuyor.

Geç Roma periyoduna ilişkin Trakya’nın tek antik tiyatrosunun bulunduğu “sakin şehir” Vize’nin tarihi yapıları da dikkati çekiyor.

Anadolu’dan Trakya’ya gelen birinci insanların 8 bin yıllık ziraî faaliyetlerinin maketlerle anlatıldığı Aşağıpınar ören yeri de ziyaretçilerin uğrak noktaları ortasında yer alıyor.

Kırklareli, coğrafik işaretli kıvırcık kuzusundan elde edilen köftesi, üzümden yapılan hardaliyesi, meşe balı, peyniri, manda yoğurdu üzere eserleriyle de ön plana çıkıyor.

Turizm faaliyetleri yıl boyunca devam ediyor

Kırklareli Kültür ve Turizm Müdürü Veli Şen, AA muhabirine, kentte turizm faaliyetlerinin 12 ay devam ettiğini söyledi.

Kenti yurt içi ve yurt dışında tanıttıklarını söz eden Şen, “Kırklareli kendine mahsus bir ekosistemi, tarihi ve kültürel kıymetleri olan eşsiz bir kent.” dedi.

Kentin, mağara, eko turizmi, sportif gayeli turizm faaliyetleri, Mimar Sinan rotası ve coğrafik işaretli eserleri ile eşsiz bir zenginliğe sahip olduğunu lisana getiren Şen, tüm yerli ve yabancı turistleri bu eşsiz hoşlukları görmeye davet etti.

Mimar Sinan’ın yapıtları ile MÖ 6 binli yıllara dayanan Aşağıpınar, Traklar’ın değerli merkezlerinden Vize, deniz turizmi olarak İğneada ile Kıyıköy’ün keşfedilmeyi bekleyen eşsiz hazinelerden olduğunu anlatan Şen, şöyle devam etti:

Kırklareli, turizmin çeşitlendiği, insanların turizme bakışının farklılaştığı, zenginleştiği bu periyotta potansiyeli ile ziyaretçileri ağırlayabilecek eşsiz hoşluklara sahip. Dupnisa Mağarası, mağaracılık turizmi açısından çok özel bir tecrübe sunuyor. Longozlar sportif emelli turizm faaliyetleri açısından çok özel. Ayrıyeten ekosistemindeki çok farklı endemik çeşit, flora ve fauna çeşitliliğini görmek isteyen ziyaretçileri bekliyor. Bütün ziyaretçilerimizi vilayetimize dinlenmeye, gerilim atmaya ve Kırklareli’nin hoşluklarını keşfetmeye bekliyoruz.”

Kaynak: AA / Özgün Tiran – Turizm