Kılıçdroğlu ve Özdağ, lokal seçimler için yeni bir ittifak kurabilir

Kılıçdroğlu ve Özdağ, lokal seçimler için yeni bir ittifak kurabilir

Genel seçimlerde Cumhur İttifakı ve Tayyip Erdoğan’ın tekrar iktidara gelmesinin akabinde muhalefette, lokal seçimlere yönelik kulisler de uç vermeye başladı. İttifaklar konusunda partiler ortasındaki görüşmeler devam ederken CHP başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ’ın daima dirsek temasında olduğu öğrenildi.

MUHALEFET CEPHESİ KAZAN ÜZERE

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere nazaran Millet İttifakı bileşenlerinin, dışarıdan kimi partilerin iştirakiyle yeni bir ittifak kurup kurmayacakları, bilhassa ÂLÂ Parti’den istifa edenler tarafından yeni bir parti kurulup kurulamayacağı istikametinde bir yoklama sürecinde oldukları öğrenildi.

AKŞENER İPLERİ KOPARDI

İYİ Parti önderi Meral Akşener’in “hesap verme ve hesap sorma” içerikli konuşması kulislerde tartışılıyor. DÜZGÜN Parti tabanında oluşan “CHP ile birlikte olduğumuz için yüksek oy alamadık” inanışı nedeniyle Akşener’in “kuyruk siyaseti” özeleştirisini yaptığı lisana getiriliyor.

YENİ BİR İTTİFAK MI GELİYOR?

Ayrıca ikinci tıp öncesi ve sonrasında, UYGUN Parti’den ayrılarak Zafer Partisi’ni kuran Ümit Özdağ’la CHP önderi Kemal Kılıçdaroğlu ortasındaki sıcak temaslar dikkat çekmişti. Özdağ, seçim sonrası mağlubiyetin akabinde Kılıçdaroğlu’nu ziyaret eden birinci genel lider olmuştu. Akşener’in partisinin kurultayında bu temaslara yönelik kızgınlığı nedeniyle sert iletiler verdiği de tez ediliyor. Kimi UYGUN Parti kurmayları, bu temasların yeni bir ittifaka evrilebileceği niyetlerini savunuyor. Zafer Partisi’nden birtakım isimler de bu fikre uzak durmuyor.

DİĞER PARTİLER ARALIKLI

İkinci tıp öncesinde Kılıçdaroğlu’na verilen takviyenin altyapıyı oluşturduğu düşünülüyor. ÂLÂ Parti, seçimden sonra bilhassa DEVA, Gelecek, Demokrat ve Saadet partileri ile yeni bir ittifaka sıcak yaklaşmadığını ortaya koymuştu.