Kağıt Kitabı: Kağıdın Geçmişten Bugüne Serüveni

Kağıt Kitabı: Kağıdın Geçmişten Bugüne Serüveni

p>Ketebe Yayınları ve Varaka Kağıt Fabrikası iş birliği ile hazırlanan kağıdın geçmişten bugüne serüvenini meraklılarıyla buluşturacak ‘Kağıt Kitabı’nın lansmanı gerçekleştirildi. Kağıdın tarihçesini görsel şölenle anlatan ayrıyeten dünyanın farklı bölgelerinden el imali kağıt örneklerinin de içinde sergilendiği kitap ilgiyle karşılandı.

Varaka Kağıt Sanayi A.Ş. sponsorluğunda yayına hazırlanan ve Ketebe Yayınları’ndan çıkan Kağıt Kitabı, 4 Temmuz’da raflarda yerini almaya başladı. Bu sefer fonda değil başrolde yer alan kağıdın tarihi ve dönüşümü bu kitapta ele alınırken bir taraftan da dünyanın çeşitli bölgelerinden getirtilen 5 farklı el üretimi kağıt, fizikî olarak okuyucuyla buluşturuluyor. Türkçe, İngilizce ve Arapça olarak 3 başka lisan ile çıkan kitapta; ‘geleneksel metotlarla Mısır’da üretilmiş papirüs, ‘Nepal’de klâsik yollarla el üretimi olarak defne ağacından üretilmiş doğal boya ile renklendirilmiş aharlı kağıt örneği’, ‘Kore’de üretilen, çay ile renklendirilmiş, nohüdi renkli aharlı kağıt, ‘paçavra hammaddesinden İstanbul’da üretilmiş kağıt örneği’ yer alıyor.

“KAĞIT GÜNÜMÜZ UYGARLIĞININ EN TEMEL MADDESİDİR”

Kağıdın öyküsünü kitapta ele alan müellif ve şair Ahmet Kot, “Kağıt aslında günümüz uygarlığının en temel hususudur. Bence tekerlekten daha kıymetlidir. Zira yüzyıllar içerisinde globalleşmenin tetikleyicisi hatta ana ögesi olmuştur. Hem de bilginin kaydedilmesi bakımından en değerli materyaldir. Günümüz uygarlığı, kağıdın icat edilmesinden evvelki hiçbir bilgiyi saklayamamıştır. Hasebiyle kıymeti açıktır. Kağıt konusu günümüzde gereğince verilmeyen bir bahistir. Tarihi bile dünyada fakat 18’inci yüzyıldan sonra araştırmaya başlanmıştır. Buradan hareketle Ketebe çok hoş bir yapıta imza attı. Kağıdın tarihi, tekniği, gelişmesi, bu çerçevede bu işin ehemmiyetini ön plana çıkarmak üzere çok hoş bir kitap yaptı” açıklamasını yaptı.

“PAPİRÜSÜ CANLI OLARAK KARŞIMIZA GETİRİYOR”

Kot kitapla ilgili kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Kitabın özel yanı, kağıdın tarihini anlatmasının yanı sıra her kağıdın örneklerini de içinde orjinal olarak vermesi vermesidir. Yani yalnızca bir fotoğraf halinde değil parmağınızla dokunduğunuzda kendisini hissedeceğiniz bir sayfa sistemi içerisinde kağıt örnekleri var. Bence en hoş tarafı bu. Canlı olarak papirüsü karşımıza getiriyor. Bu çok değerlidir. Geçmişten günümüze zati bütün kağıtlar el imali. Lakin teknolojinin gelişmesiyle 18’inci yüzyılla kağıt birebir vakitte makinayla üretilir hale geldi. ve ondan sonra olağan çok çok geniş olarak yaygınlaştı. Lakin el imali kağıt günümüzde yalnızca bir sanat olarak var. Daha çok itibar işler için özel olarak kullanılan bir husus.”

“KİTAP 8 AYDA TAMAMLANDI”

Kitabın tasarım basamağında yer alan Mustafa Yaman ise “Kağıt kitabı aslında yapım kitap dediğimiz, yalnızca editör, baskı süreçleri ve tasarım süreçlerinden oluşmayan daha geniş kapsamlı bir kitap çalışması oldu. Biz bu kitabı stant kitap olarak sınıflandırıyoruz. Okuyucuya tecrübe yaşatıyor. Nasıl tecrübeler yaşayabiliyor? Birincisi tasarımı çok özel, içerisinde kullanılan kağıtlar çok özel. Bu kitabı okurken birtakım sürprizler sizi bekliyor. Bunlar da özel 5 farklı özel kağıt. Bunları okuyucu hem görebilir hem hissedebilir. Hem de bununla ilgili bir tecrübe yaşayabilir. Bu formda kurguladık. Hazırlanma evremiz ise uzun sürdü. Yaklaşık 8 ay kitabın üstünde çalıştık” dedi.

“UMARIZ BİZİM DE DÜNYACA ÜNLÜ KAĞIT MARKALARIMIZ ÇIKAR”

Yaman kelamlarını şu halde sonlandırdı:

“Kitap şöyle bir farkındalık uyandıracak okuyucuda; aslında kağıt dediğimiz şey bir bağlantı materyaliydi. Yani şu an kullandığımız mikrofondan ya da cep telefonu ekranından hiçbir fark yok. Sonrasında bunlar da insanlara bilgiyi ulaştırmak için yayılıyorlar. Münasebetiyle okuyucu biraz kağıdın niteliğini de göz önünde bulunduracak. Yani aslında daha kalıcı bir halde kağıtla ilgili bilgi sahibi olacak. Ayrıyeten en büyük ümidimiz, bizim kuşağımız ya da daha sonraki kuşaklar bu biçim kitaplarla karşılaşır. Bizim de dünyaca ünlü kağıt markalarımız çıkar.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat