Kafkas semenderinde kitrid mantarı hastalığı görülmedi

Kafkas semenderinde kitrid mantarı hastalığı görülmedi

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesince (RTEÜ) yapılan araştırmada, kuşağı tükenme tehdidi altındaki Kafkas semenderinde, hayatını etkileyen kitrid mantarı hastalığının görülmediği bildirildi.

RTEÜ’den yapılan yazılı açıklamada, TÜBİTAK tarafından desteklenen, Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Altunışık öncülüğünde “Kafkas semenderinde (Mertensiella caucasica) Chytridiomycosis varlığının araştırılması” kapsamında çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Kafkasya bölgesine endemik olan ve Türkiye’nin yalnızca Doğu Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan ve Memleketler arası Tabiat ve Doğal Kaynakları Muhafaza Birliği (IUCN) ölçütlerine nazaran kırmızı listede “Hassas hayvanlar” kategorisinde yer alan Kafkas semenderinin Rize, Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Giresun ve Ordu’da yaşayan popülasyonlarında kitrid mikrobunun bulaşıp bulaşmadığının araştırıldığı söz edilen açıklamada, bu kapsamda Kafkas semenderinin yaşadığı sucul habitatlarının kalitesinin de tahlil edildiği bildirildi.

Açıklamada, görüşlerine yer verilen proje sorumlusu Doç. Dr. Abdullah Altunışık, 7 farklı popülasyondan toplam 70 bireyin derilerinden sürüntü örneği alınarak DNA izolasyonlarının yapıldığını belirtti.

Altunışık, şunları kaydetti:

“Ardından Real-time PCR tekniği kullanılarak kitrid mantarı hastalığının bu canlılara bulaşıp bulaşmadığı tespit edilmeye çalışıldı. Elde edilen sonuçlar bireylerin hiçbirinde kitrid mantarı hastalığının olmadığını gösterdi. Tehdit altında olan bir çeşit olması nedeniyle varılan bu sonuç tarafımızca olumlu karşılanmıştır. Su kalite sınıflandırmasına nazaran ekseriyetle birinci kalite içilebilir su kalitesinde olan habitatlarda yaşayan bu çeşit ekseriyetle yüksek rakımlı yerlerde, antropojenik tesirin (insan etkisi) nispeten daha az olduğu pak sulak alanlarda yaşamaktadır.”

Kaynak: AA / Sıhhat