İTÜ'den 3 bin 195 öğrenci mezun oldu

İTÜ’den 3 bin 195 öğrenci mezun oldu

İstanbul Teknik Üniversitesinin (İTÜ) 250. yıl lisans ve lisansüstü mezuniyet merasiminde, 3 bin 195 öğrenci diplomalarına kavuştu.

İTÜ’den yapılan açıklamaya nazaran, mezuniyet merasimi İTÜ Ayazağa Yerleşkesi’ndeki stadyumda gerçekleştirildi.

Diplomalarına kavuşan 2 bin 524’ü lisans, 671’i yüksek lisans olmak üzere toplam 3 bin 195 öğrenci, sevinçlerini yakınları ve hocalarıyla paylaştı.

Törende konuşan İTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, üniversitenin yakın vakitte başarılı sıralama sonuçları elde ettiğini belirterek mühendislik ve teknoloji alanında Türkiye’de birinci, dünyada 108. olduğunu aktardı.

Üniversitenin, Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nde genel sıralamada dünyada 58’inci, “nitelikli eğitim” ve “insana yakışır iş ve ekonomik büyüme” alanlarında ise birinci 10’da yer aldığına işaret eden Koyuncu, gelecek günlerde İTÜ’lüleri gururlandıracak yeni muvaffakiyet haberlerinin geleceğini müjdeledi.

Rektör Koyuncu, 2023 mezunlarının 250. yıl mezunları olmasının özel bir manası olduğunu da vurgulayarak, yollarının ve bahtlarının açık olmasını temenni etti.???????

Azerbaycan‘daki üniversiteler İTÜ’nün mezuniyet sevincine ortak oldu

Bu ortada, Azerbaycan‘ın en düzgün üniversiteleri ortasında birinci sıralarda yer alan Bakü Devlet Üniversitesi ve Azerbaycan Teknik Üniversitesinin tıpkı saate rastlayan mezuniyet merasimleri, canlı temasla stadyuma kurulan dev ekrana yansıtıldı.

Bakü Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Elçin Babayev, canlı ilişki aracılığıyla İTÜ’lü öğrencilere, “Aziz kardeşlerimiz, 6 bin mezunumuzla buradan sizi yürekten tebrik ediyoruz. Daima birlikte Türk dünyasını daha da güçlendireceğiz.” sözleriyle seslendi.

Azerbaycan Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vilayet Valiyev de gençlerin Azerbaycan ve Türkiye’nin bugün olduğu üzere gelecekte de bir yola baş koymasında büyük yürek göstereceklerini belirterek, “Tek millet, iki devlet.” vurgusu yaptı.

Okul birincilerine madalya verildi

Daha sonra, İTÜ 250. Yıl Yüksek Lisans Mezunları ismine 4,00 ortalamayla Elektronik Mühendisliği’nden mezun olan Miraç Şamil Yiğit ve lisans mezunları ismine Ekonomi kısmını 3,99 ortalamayla bitiren Arda Barış Gözcü de konuşma yaptı.

Rektör Prof. Dr. İsmail Koyuncu, okul birincilerine madalyalarını takdim etti.

Tören sonunda öğrenciler ile öğretim üyeleri günün anısına fotoğraf çektirdi. Merasim, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şule Itır Satoğlu’nun öğrencilerle birlikte yaptığı yemin ve kep atma merasimlerinin akabinde sona erdi.

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Lideri Fahrettin Altun da oğlunun mezuniyeti hasebiyle merasime katıldı.

Kaynak: AA / Elif Küçük – Eğitim