İSKİ: Tatil nedeniyle konutlardaki su borularında pas birikimi oluşabilir

İSKİ: Tatil nedeniyle konutlardaki su borularında pas birikimi oluşabilir

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi ( İski ), dokuz günlük tatil nedeniyle meskenlerde kullanılmayan su borularında pas birikimleri oluşabileceğine dikkat çekti. Yapılan açıklamada; “Böyle durumlarda bilhassa tesisatı eski olan konutların boru, vana ve bataryalarında korozyona bağlı pas birikimleri olabilmekte bu da suyun rengini değiştirmektedir. Suyun rengindeki bu değişim İski‘den kaynaklanmamakta, su bir müddet açık bırakıldığında sorun tabiatıyla ortadan kalkmaktadır” denildi.

İstanbul Su ve Kanalizasyon Yönetimi ( İski ); Kurban Bayramı‘nda tatile çıkan vatandaşların, meskenlerinde uzun mühlet kullanılmayacak su tesisatında korozyona bağlı pas birikmeleri olabileceğini, bu durumun İski‘nin içme suyundan kaynaklanmadığını duyurdu. İski‘nin yazılı açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere Kurban Bayramı tatili dokuz gün olarak gerçekleşmektedir. Bu üzere uzun müddetli tatillerde İstanbullular kent dışına çıkabilmekte ve meskenlerinde uzun müddet su kullanılmamaktadır.

Böyle durumlarda bilhassa tesisatı eski olan meskenlerin boru, vana ve bataryalarında korozyona bağlı pas birikimleri olabilmekte bu da suyun rengini değiştirmektedir. Suyun rengindeki bu değişim İski‘den kaynaklanmamakta, su bir müddet açık bırakıldığında sorun tabiatıyla ortadan kalkmaktadır. İstanbul’a 365 gün 24 saat pak, sağlıklı ve sağlam su sağlayan İSKİ olarak kamuoyuna hürmet ile duyururuz”

Kaynak: ANKA / Sıhhat