İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu

İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu

İş garantili meslek yüksekokulu kuruldu

KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa:

Kayseri‘mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız”

KAYSERİ – Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu kurulmasına ait teklif Yükseköğretim Heyeti tarafından onaylanmasını kıymetlendiren Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, “Kayseri’mizin üretimine ve istihdamına katkı sağlayacağız” dedi.

Yükseköğretim Şurası, 2023-2024 eğitim ve öğretim yılı yıllık planında yer alan Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu kurulmasına ait teklifi uygun gördü. KAYÜ Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş Karamustafa, Kayseri Üniversitesi bünyesinde eğitim-öğretim hizmeti verecek olan Kayseri Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu’nun güzel olmasını dileyerek, “Kayseri Üniversitesi Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu hepimize iyi olsun. Evvel kentimiz Kayseri’mize, ülkemize, bölgemize iyi uğurlu olsun. Kayseri’miz sanayi kenti, Kayseri’miz ticaret kenti, Kayseri’miz üretim kenti, Kayseri’miz eğitim kenti ve Kayseri’miz tarihi, kültürel, toplumsal bedelleriyle birlikte bir turizm kenti. Kayseri’miz bir sıhhat ve spor kenti. Hasebiyle bir çok bileşeni bağrında barındıran, Erciyes dağı üzere büyük bir dağın eteğinde olan bu türlü bir kentin, Osb‘leri bulunmakta. Yüksek Öğretim Kurumu’na yapmış olduğumuz müracaat neticelendi. Kayseri Osb‘nin içerisinde Osb‘nin de bize tahsis etmiş olduğu eğitim alanında kaynak teknolojisi, polimer teknoloji ve mekatronik üzere direkt Osb‘mizin içerisindeki kısımları açacağız. Biz bu programları masa başında kendi kendimize belirlemedik. Osb‘miz ile yazıştık. Osb‘miz kendi ölçeğinde istişare etti ve anket uygulaması yaptı. O bilgileri de bizim ile paylaştılar. Yeniden Sanayi Odamız ile yazıştık. Olağanda 16-17 program var lakin biz başlangıç olarak bu 3 kısmı açarak, OSB içerisinde eğitime başlayacağız. ‘Kampüste değil, her vakit alanda üniversite’ diyoruz. Kayseri Üniversitesi üretimin merkezinde, üretim ile iç içe, öğrencilerini iş dünyasından kopuk olmadan yetiştirecek. Kuruluş kademesini tamamlamamız için programların gelmesi gerekiyor. Öğretim elemanını tamamlayacağız. Bu sene büyük ölçüde öğrenci almaya çalışacağız. Önümüzdeki yıllarda sayıyı da artırarak devam edeceğiz. Program sayısını ve çeşitliliğini artıracağız” sözlerini kullandı.

“Kayseri’mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız”

Karamustafa, “Bizim Kayseri Üniversitesi olarak büyümede 2 gayemiz var. Elbette ki günün gereksinimlerine bağlı olarak yatay büyümeyi ve çeşitlenmeyi önemsiyoruz. Fakat birebir vakitte da dikey büyümeyi de önemsiyoruz. Yani ilgili alandaki eğitim faaliyetlerinin niteliğini artırmak, projelerin ve araştırmalarında niteliğini artırarak, dikey büyümeyi de önemsiyoruz. O yüzden bu 2 ana çerçevede OSB’mizi de inşallah ileriye taşıyacağız. Bu tip gelişmeler ve büyümeler yalnızca üniversitenin tek başına yapacağı ögeler değil. Hayırsever kenti olan Kayseri’miz hayırseveriyle ve endüstrisiyle entegre bir halde bu okulu daha da ileri taşıyacak. Bu OSB projesi en büyük gayelerimizden bir tanesiydi. Üretimin, endüstrinin içerisinde alanda ve gerçek hayatın içerisinde nitelikli iş gücünü, insan kaynağının değerini ve kıymetini yetiştirerek, Kayseri’mizin üretimine ve istihdama katkı sağlayacağız. Sizin öğrencileriniz endüstriyle entegre bir biçimde, endüstriyi bilir bir biçimde yetişirse olağan olarak iş dünyası da o kişiyi çabucak istihdam edecektir. OSB’lerdeki Meslek Yüksek Okulları iş garantili Meslek Yüksek Okulları olarak da isimlendirilmektedir. Bu fikirde de Kayseri Üniversitesi Organize Sanayi Meslek Yüksekokulu’muzda en çarpıcı sloganı da proje, uygulama odaklı ve iş garantili bir Meslek Yüksekokulu olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Yeni