İran'da toz fırtınası nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı 764'e yükseldi

İran’da toz fırtınası nedeniyle hastaneye kaldırılanların sayısı 764’e yükseldi

İran‘ın Sistan-Beluçistan eyaletinde toz fırtınası nedeniyle son dört günde hastaneye kaldırılanların sayısı 764’e ulaştı.Fırtınanın devam edileceğini açıklayan yetkililer, kalp ve teneffüs yolları rahatsızlığı bulunan şahısların dışarı çıkmaması uyarısı yapmıştı.

BİR KISMI TABURCU EDİLDİ

İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran Sistan-Beluçistan Kriz İdaresi Genel Müdürü Mecid Mohibbi, eyaletin Zabul, Zehek, Hamun, Hirmend ve Nimruz kentlerinde toz fırtınası ile taşınan ince toz nedeniyle son dört günde 764 kişinin hastane ve tıp merkezlerine sevk edildiğini belirtti. Hastanelere kaldırılan 649 kişinin taburcu edildiğini kaydeden Mohibbi, 115 kişinin tedavisinin ise devam ettiğini aktardı.

RÜZGARIN SURATI SAATTE 100 KM

Mohibbi, pazar günü yaptığı açıklamada toz nedeniyle 330 kişinin hastaneye kaldırıldığını bunlardan 57’nin hastanelerde tedavisinin sürdüğünü belirtmişti. Sistan-Beluçistan Meteorolojik İddia ve İhtar Merkezi Lideri Ali Mollaşahi de birebir günkü açıklamasında, eyaletin kuzey bölgelerindeki toz fırtınasının pazartesi gününe kadar devam edeceğini, rüzgarın suratının saatte 100 kilometreye ulaşacağını kestirim ettiklerini bildirmişti.

HASTA OLANLARA İHTAR YAPILDI

Mollaşahi, havadaki tozun fazlalığı nedeniyle bilhassa kalp ve teneffüs yolları rahatsızlığı bulunan bireylerin dışarı çıkmaması gerektiğine ait ihtar yapmıştı.

Kaynak: AA / Haydar Şahin – Dünya