Hayal Melodileri Fotoğraf Yarışı'nın kazananları açıklandı

Hayal Melodileri Fotoğraf Yarışı’nın kazananları açıklandı

Bu yıl ikincisi düzenlenen Hayal Melodileri Fotoğraf Yarışı’nın kazananları belirli oldu. Çaykovski Yevgeni Onegin operası temalı yarışta dereceye girenler düzenlenen merasim ile mükafatlarını aldı. Sergileme mükafatı alan fotoğraflar 18 Mayıs tarihine kadar Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’da saat 11: 00-18: 00 ortasında görülebilir.

EMART Genç Yetenekleri Güçlendirme Vakfı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Hayal Melodileri Fotoğraf Yarışı’nın mükafatları, düzenlenen merasimle sahiplerini buldu. Birincilik Muvaffakiyet Mükafatı Marmara Üniversitesi Fotoğraf İş Öğretmenliği Kısmı Öğrencisi Emre Tura’nın olurken, İkincilik Muvaffakiyet Mükafatı Mimar Sinan Hoş Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Kısmı Öğrencisi Ali Duman’a  ve Üçüncülük Muvaffakiyet Mükafatı Yeditepe Üniversitesi Plastik Sanatlar ve Fotoğraf Kısmı Öğrencisi Sena Gündüz’e verildi.

Yarışmanın Heyet Özel Mükafatı ise Bilecik Pir Edebali Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Kısmı Öğrencisi Oğuzhan Ulutaş’a takdim edildi.

Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’daki ödül gecesinde, Yevgeni Onegin operasından kesimlerin yer aldığı dinleti ve yapılan konuşmaların akabinde, mükafata paha görülen 4 çalışma ile sergilenmeye kıymet bulunan 22 çalışmanın yer aldığı standın açılışı çok sayıda sanatseverin iştirakiyle yapıldı.

GÜZEL SANATLAR ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

Yarışmayla ilgili değerlendirmelerde bulunan EMART Genç Yetenekleri Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Burcu Altay Doğan “Gençleri her hususta desteklemek yüreklendirmek  yarınlar için çok kıymetli. Vakfımız yetenekli gençleri sanatsal üretimlerinde desteklemeye çalışıyor. Yarışa gösterdikleri ilgi ve yapıtların hoşluğu ümitlerimizi perçinliyor. Ayrıyeten, kurum ve kuruluşların vakfımıza ve sanata olan dayanağı de bizi cesaretlendiriyor. Yeditepe Üniversitesi paydaş olarak yanımızdaydı. Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat yer dayanağı verdi.  Yarışımızın resmi sponsoru AKPA Aluminyum sanat öğrencilerine moral ve ekonomik takviye sağladı. Öteki sponsorlarımız DM Travel, ABBA Mimarlık, Design by SLIN, Tütüncübaşı Avukatlık ve Humicontrol. Tüm kurum ve kuruluşlara başka ayrı teşekkür ediyoruz” dedi.

Yarışmanın tertibinde ve yaygınlaştırılmasında paydaş olarak katkıda bulunan Yeditepe Üniversitesi Hoş Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Gülveli Kaya ise “Bu yarışın hoş sanatlar fakültelerinde okuyan sanat öğrencilerine açık bir müsabaka olması nedeni ile, sanat öğrencilerinin eğitim süreçlerinde olumlu bir katkısının olacağını düşünmekteyim. Bilhassa 6 Şubat’ta yaşadığımız zelzele felaketi sonrasında, tüm hoş sanatlar fakülteleri öğrencileri için, bu felaketin aksiliğinden uzaklaşmak, hayata sarılmak, üreterek güzelleşmek için bir fırsat sunduğuna inanmaktayım” diye konuştu.

Yarışmada birinci olan Marmara Üniversitesi Fotoğraf İş Öğretmenliği Kısmı Öğrencisi Emre Tura’da emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi. Cinse, “Opera sanatı, hoş sanatların tüm alanlarını barındırdığı için üretim yapan sanatkarlar açısından varlıklı bir esin kaynağı. Bu türlü bir müsabakanın gerçekleşmesi sanatlar ortası köprü oluşturması açısından çok geliştirici. Yevgeni Onegin operası bana nazaran melankoli ve içsel bir dram barındırıyor. Çalışmamda da bu hisleri aktarmayı hedefledim. Ömürde âlâ ve makus getirileri olan, varoluşumuzu anlamlandırdığımız bir sahne gibidir” sözlerini kullandı.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Kültür Sanat