Hatay'da Depremzedeler İçin Örnek Meskenler Projesi Tamamlanıyor

Hatay’da Depremzedeler İçin Örnek Meskenler Projesi Tamamlanıyor

Hatay‘da 4 bin gönüllüyle birlikte depremzede 100 aile için başlatılan ve ‘Örnek Evler’ ismi verilen projede sona gelindi. Projedeki çalışmaları yerinde inceleyen Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Lideri Lütfü Savaş, “Şimdi yine filizlenme, ayağa kalkma vakti. Hatay, küllerinden yine doğacak” dedi.

Hatay Valiliği’nin verdiği 66 dönüm arazi üzerine kurulacak ‘Örnek Konutlar’da ömrün mayıs sonunda başlaması planlanırken Hatay Büyükşehir Belediyesi de projenin içme suyu, kanalizasyon üzere altyapı hizmetlerini sağlıyor. Sürdürülen çalışmaları yerinde incelemek için Kuzeytepe bölgesindeki yerleşkeye giden HBB Lideri Savaş, projenin iç mimar yürütücüleri Zülal Çakıcı, Hamide Göksan ve Beyza Kanmaz’dan bilgi aldı.

Projenin koordinatörü Çakıcı, Lider Savaş’a son 90 günü şu sözlerle anlattı:

“6 Şubat gecesi projeyi oluşturduk. Mimar arkadaşlarımızın takviyesi ile tedarikçi firmalar sponsor olarak 2-3 gün içinde materyalleri toplayıp 10 Şubat’ta 2 usta, 4 mimar hiç uyumadan üretime başladık. Sonra toplumsal medyada yaptığımız davetlerle bir anda akın akın beşerler gelmeye başladı. Mimarlık öğrencileri başta olmak üzere farklı meslek kümelerinden beşerler üretime yardım etti. Birinci hafta 30, iki haftanın sonunda ise 94 meskenin iskeletini hazırladık. İki gecede bir fabrika kurduk diyebilirim. Toplamda 4 bin insan çalıştı. Parayla pulla yapılabilecek bir iş değildi. Herkes kendi işini gücünü bıraktı. Arama-kurtarma grupları, sanatkarlar, üniversite hocaları, herkes bir işin ucundan tuttu. 7/24 vardiya oluşturduk. Neredeyse iki ay müddette 100 meskeni tamamladık, yaklaşık bir aydır da Hatay’da yerleştirmelere ve altyapı işlerine devam ediyoruz. Mayıs sonuna gereksinim sahiplerine yaşanabilir bir hale getirip teslim etmeyi hedefliyoruz.”

Başkan Lütfü Savaş ise şunları söyledi:

“Üç genç iç mimarımız Zülal, Hamide ve Beyza, ‘Tinyhouse Evler’ projesine, Antakya’yı düşünerek bizim için İstanbul’da başladı. 100 konutu muhtaçlık sahiplerine teslim edecekler. Biz de burada onlara içme suyu ve altyapı takviyesi veriyoruz. Bizim için harikulade bir iş yapıyorlar. Büsbütün hayırseverlerden oluşan 4 bin kişi bu işin mimarı. Projenin içinde 35 dönümlük organik tarımın da yapılacağı bir alan var. Daha sonra üretecekleri toplumsal alanlardan 8 konutu turizm geliri için ayıracaklar. Tatil maksatlı beşerler buraya gelerek burayı deneyimlendirecek ve elde edilen gelir buranın işletmesine ayrılacak. Kendileri hiçbir beklentiye girmeden bu konutları yapıyorlar. İnşallah örnek olacak. 100 güne yaklaştık. Artık yine filizlenme ayağa kalkma vakti. Hatay küllerinden tekrar doğacak.”

Kaynak: ANKA / Hayat