Güney Afrika'da Kolera Olayları Artıyor

Güney Afrika’da Kolera Olayları Artıyor

JOHANNESBURG, 26 Haziran (Xinhua) — Güney Afrika Cumhuriyeti Sıhhat Bakanlığı, ülkede toplam 197 kolera hadisesinin teyit edildiğini ve bu hastalıktan ötürü 43 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Bakanlıktan Pazar günü yapılan açıklamada, “Ülkede beş vilayette toplam 1.045 kuşkulu kolera hadisesi kaydedildi ve bunların 197’si laboratuvar tarafından doğrulandı” sözüne yer verildi.

Kolera hadiselerinin yaş dağılımına bakıldığında 41-50 yaş kümesinin, olayların yüzde 23’ünü oluşturduğu görülüyor. Bunu yüzde 17 ile 31-40 ve yüzde 12 ile 51-60 yaş kümesi takip ediyor.

Hükümetin müdahalesinin akabinde son birkaç hafta içinde kolera bulaşması ve mevt oranında azalma olduğunu belirten bakanlık, müspet olayların ve ölümlerin birçoklarının cenaze merasimlerine iştirakle alakası olduğu için insanları bilhassa toplumsal toplantılarda ve cenazelerde yemek hazırlanması esnasında şahsî hijyene ihtimam göstermeye çağırdı.

Güney Afrika birinci iki kolera olayını Şubat ayı başlarında tespit etmiş ve kolera kaynaklı birinci mevti Şubat ayı sonlarında kaydetmişti.

Kaynak: Xinhua / Sıhhat