Göztepe-Altay maçındaki olaylara ait sanıkların yargılanmasına devam edildi

Göztepe-Altay maçındaki olaylara ait sanıkların yargılanmasına devam edildi

Spor Toto 1. Lig’in 15. haftasında tatil edilen Göztepe- Altay maçında tribünde çıkan olaylara ait biri tutuklu 23 sanığın yargılanmasına devam edildi.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuklu sanık F.E, birtakım tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Daha evvel tabiri alınmayan tutuksuz sanıklardan özel güvenlik vazifelisi H.Ç, Altay taraftarı olduğunu ve sanıkların birçoklarını tribünden tanıdığını belirtti.

Maçtan 1 gün evvel arkadaşlarıyla Altay tesislerine gittiklerini aktaran H.Ç, “Maçta kullanılmak üzere sis, meşale alıp arkadaşa verdik. Bağımsız güvenlik olarak o gün öğle saatlerinde işe başladım. Göztepe tribünü kale ardında misyon yaptım. Stada bir şey sokmadım ve ben atmadım. Hatasızım.” sözlerini kullandı.

Tutuksuz sanıklardan E.K. de olaylarla ilgisi olmadığını savunarak, “Birçok arkadaşı cezaevinde tanıdım. Yalnız gittim maça. Olaylar olduktan sonra içeri girdim. Sis bombası meşale nasıl sokuldu bilmiyorum.” diye konuştu.

Güvenlik vazifelisi şahit olarak tabir verdi

Duruşmada şahit olarak tabir veren özel güvenlik vazifelisi M.G. olay günü Altay taraftarını bulunduğu kısımda görevlendirildiğini söyledi.

Taraftarın stada geç alındığını söz eden M.G, şunları anlattı:

“Geç geldikleri için gergindiler. Taşkınlık çıkarmaya başladılar. Sayıca güvenlik olarak azdık. Yetişmemiz mümkün değildi. Spor şubeden polisler gelip onlar da taraftarın bir kısmını tahliye kısmından içeriye almaya başladılar. Bir taraftar pankartla geldi. Şahsı durdurdum. ‘Pankarta bakıldı mı?’ diye sordum. Şahıs reaksiyon gösterdi. ‘Kaç kere aranacağım’ dedi. Ben polislere doğrulatmak isterken şahıs hengamede kayboldu. Sonra bir daha görmedim.”

“Katil de holigan da değilim”

Mahkeme lideri daha sonra tribünden atılan fişekle yaralanan Göztepe taraftarı Mehmet Çakır’ın sıhhat durumuna ait Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından hazırlanan raporu okudu.

Duruşmada kelam verilen tutuklu sanık F.E, raporu gördüğünü ve çok üzüldüğünü belirterek, “Ben katil de holigan da değilim. Yalnızca Altay’ı seven bir taraftarım. O gün tek derdim, İzmir derbisini izlemekti. Talih yapıtı meşale ile müsabakam ve sonradan işaret fişeği olduğunu öğrendim. Benim bu türlü bir gayem yoktu. İşaret fişeğinin gittiği tribünde çok sayıda arkadaşım var. Benim bu türlü bir hedefim olsa arkadaşlarımın olduğu tribüne atmazdım. Kimsenin canını yakmak üzere bir maksadım olmadı. Çok üzgünüm keşke yaşanmasaydı. Ben tekrardan çok özür diliyorum. Tahliyemi talep ediyorum.” savunmasını yaptı.

Cumhuriyet savcısı sanık F.E’nin tutukluluğunun devamını talep etti.

Mahkeme lideri, tutukluluğun devamına karar verip, duruşmayı 12 Temmuz’a erteledi.

Davanın geçmişi

Gürsel Aksel Stadı’nda 27 Kasım 2022’de yapılan karşılaşmanın 20. dakikasında seyircilerden F.E, Altay taraftarlarının bulunduğu kısımdan Göztepe taraftarlarının olduğu kısma işaret fişeği fırlatmış ve Göztepe taraftarı Mehmet Çakır yaralanmıştı.

Olay nedeniyle karşılaşmanın 22. dakikada durdurulmasının akabinde, Göztepe taraftarı Mehmet Nihat A, eline geçirdiği korner bayrak direğiyle Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e saldırmıştı.

Olaylar sonucu hakemin isteğiyle futbolcular soyunma odasına gitmiş, yaklaşık 25 dakikalık beklemenin akabinde karşılaşma tatil edilmişti.

Mehmet Nihat A. “kasten öldürmeye teşebbüs” ve Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’a muhalefet kabahatlerinden tutuklanmıştı. Mehmet Nihat A. hakkında yürütülen soruşturma sonunda sanık hakkında 15 yıla kadar mahpus talebiyle dava açılmıştı.

Tribünlerde çıkan olaylara ait yürütülen soruşturmada ise gözaltına alınan 23 şahıstan 19’u tutuklanmıştı. F.E. dışındaki tutuklular, isimli denetim kuralıyla daha sonra tahliye edilmişti.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca 23 sanık için hazırlanan iddianamede sanık F.E’nin, “kasten öldürmeye teşebbüs”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak ve kullanarak karşılaşma tertibini bozmak”, “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” hatalarından mahpusu istenmişti.

Diğer sanıkların da “kasten öldürmeye teşebbüs hatasına yardım”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarına sokmak”, “tehlike arz edebilecek aletleri spor alanlarında kullanarak karşılaşma sistemini bozmak” ve “genel güvenliğin taammüden tehlikeye sokulması” cürümlerinden cezalandırılmaları talep edilmişti.

Kaynak: AA / Yeni