Gazeteci Merdan Yanardağ terör örgütü propagandası suçlamasıyla gözaltına alındı

Gazeteci Merdan Yanardağ terör örgütü propagandası suçlamasıyla gözaltına alındı

Katıldığı televizyon programında terör örgütü PKK/KCK’nın elebaşıyla ilgili “Tecrit edilmesi hukuka alışılmamış. Kendisinin özgür bırakılması gerekiyor. Kendisi çok zeki birisidir” diyen ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Merdan Yanardağ gözaltına alındı.

EMNİYETE GÖTÜRÜLDÜ

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, Yanardağ hakkında 25 Haziran Pazar günü Tele 1 kanalında PKK/KCK silahlı terör örgütü elebaşıyla ilgili açıklamaları nedeniyle “suçu ve hatalıyı övme” ile “terör örgütü propagandası yapmak” kabahatlerinden resen soruşturma başlatıldığı kaydedildi. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan Yanardağ, emniyete götürüldü.

NE DEDİ?

TELE 1 Genel Yayın Direktörü gazeteci Merdan Yanardağ, TELE 1 ekranlarında yaptığı bir konuşmada söylediği sözlerle gündem yarattı. Yanardağ reaksiyon çeken açıklamasında, “İmralı’ya baktığımız vakit, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun müddettir, 25 yıldır kesintisiz mahpusta ve tecritte olan bir şahıstan kelam ediyorum. Türkiye’de en uzun müddet yatan siyasi mahkumdur. Olağan infaz maddeleri geçerli olsa aslında özgür bırakılması gerekiyor, mesken mahpusu vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz” dedi.

“REHİN OLARAK TUTMUŞSUN”

Yanardağ kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Bu türlü bir infaz nizamı olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu zira okumaktan öteki bir şey yapmıyor. Siyaseti hakikat okuyan, hakikat nazaran, hakikat çözümleyen son derece zeki birisidir.”

RTÜK LİDERİ’NDEN AÇIKLAMA

Bu açıklamaların akabinde RTÜK Lideri Ebubekir Şahin, toplumsal medya hesabından kanal hakkında inceleme başlatıldığını söyledi. Şahin, “Binlerce kişinin katili terörist başını öven Merdan Yanardağ denilen şahsın açıklamaları üzerine Tele 1 hakkında gerekli inceleme başlatılmıştır. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.” tabirlerini kullandı. Yanardağ hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından da soruşturma başlatıldı.

Kaynak: AA / Uğur İslamoğlu – Şimdiki