Fransa'da vefatı infiale yol açan 17 yaşındaki genç defnedildi

Fransa’da vefatı infiale yol açan 17 yaşındaki genç defnedildi

Fransa‘nın Nanterre kentinde, 27 Haziran’da araç içindeyken polisin açtığı ateşle hayatını kaybeden ve mevti ülkede olaylı protestolara yol açan Nael M. isimli genç son seyahatine uğurlandı.

CENAZE MERASİMİNE YÜZLERCE KİŞİ KATILDI

Fransız basınındaki haberlere nazaran, Nael M, Nanterres’deki İbn Badis Camii’nde kılınan cenaze namazının akabinde Mont-Valerien kabristanına defnedildi. Cenaze merasimine ailesi ve arkadaşlarının yanı sıra yüzlerce kişi katıldı.

GENİŞ GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Ölümü polis şiddetine reaksiyon olarak ülkede 5 gündür devam eden olaylı protestolara yol açan gencin cenaze merasimi basına kapalı olarak gerçekleşti. Cenaze namazı ve merasimi ağır güvenlik tedbirleri altında geçerken zırhlı araçlar da yakın uzaklığa konuşlandırıldı.

OLAY

Fransız polisi 27 Haziran’da Nanterre’de, içinde 3 kişi bulunan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki Nael M. isimli sürücüyü öldürmüştü. Nael’in vefatına reaksiyon gösterenler, ülke genelinde farklı kentlerde sokağa çıkarak polisle çatışmıştı. Genci öldüren polis açığa alınmış ve tutuklu olarak yargılanmasına karar verilmişti. Ülkenin bir çok yerinde hala devam eden olaylı protestolarda, şu ana kadar 2000’e yakın kişi gözaltına alındı, 200’den fazla polis memuru yaralanmıştı. Ayrıyeten Paris Marsilya, Lyon dahil birçok kentte düzenlenen protestolarda talan ve yağma olayları patlak vermişti.

Kaynak: AA / Alaattin Hakikat – Yeni