ESEV gönüllüleri Çölyak farkındalığı için yürüdü

ESEV gönüllüleri Çölyak farkındalığı için yürüdü

Tüm dünyada her yıl 9 Mayıs’ta çeşitli etkinliklerle kutlanan Çölyak Farkındalık Günü kapsamında Çölyak’a dikkat çekmek amaçlanıyor.

ÇÖLYAK YÜRÜYÜŞÜ DÜZENLENDİ

Ülkemizde Çölyak bilinirliği oluşturulması çalışmalarını titizlikle sürdüren ESEV, Çölyak’ın tanınması ve teşhis & tedavisinin yaygınlaştırılması için projeler geliştiriyor. Bu yılki Dünya Çölyak Günü münasebetiyle de 6 Mayıs Cumartesi günü 13.00-16.00 saatleri ortasında klâsik hale getirdiği Çölyak farkındalık aktifliği kapsamında “Çölyak Yürüyüşü”nü düzenledi.

Etkinlik kapsamında, İstanbul’da Kadıköy Bağdat Caddesi (Feneryolu-Caddebostan hattı) boyunca görevlendirilen gönüllüler tarafından çölyak hakkında bilgilendirme broşürlerin dağıtıldı, dikkat cazip Çölyak sloganları içeren dövizler taşındı, tüm dünyada çölyak rengi olarak kabul edilen yeşil renkli kokartlar dağıtıldı ve Göztepe 60. Yıl Parkı’nda halkı bilinçlendirme çalışmalarına yer verildi.

SEMBOL YAPILAR RENKLENDİRİLDİ

İstanbul’daki aktiflik dışında, Türkiye genelinde, her ili temsil eden kale, kule, köprü üzere sembol yapılar yeşil renkle renklendirilerek Çölyak farkındalığı yaratıldı. Toplumsal sorumluluk anlayışıyla bir ortaya gelen ESEV bursiyerlerinin ve gönüllülerinin katkısıyla gerçekleştirilecek bu etkinlikler ile toplumda çölyak farkındalığının yaratılması amaçlanıyor.

ÇÖLYAK NEDİR?

Genetik yatkınlığı olan bireylerde buğday, arpa, çavdar üzere tahıllarda bulunan glüten isimli proteine karşı hassaslık sonucu gelişen Çölyak, insan sıhhati üzerinde birçok değişime neden olması sebebi ile teşhisi büyük ehemmiyet taşıyan özel bir durumdur. Sıhhat Bakanlığı bilgilerine nazaran, ülkemizde her 100 bireyden biri çölyaklı.