Doğu Ekspresi Rallisi İstanbul'da sona eriyor

Doğu Ekspresi Rallisi İstanbul’da sona eriyor

Çekya’nın başşehri Prag’da başlayan ve “Oldtimer” olarak isimlendirilen; klasik araçların yarıştığı “Orient Express” (Doğu Ekspresi) rallisi İstanbul’da sona erecek.

Ralli, Türkiye‘nin Prag Büyükelçisi Hâkim Bağış ile Türkiye Turing ve Araba Kurumu (TTOK) Proje Koordinatörü, eski ulusal rallici Burcu Çetinkaya’nın iştirakiyle Ulusal Teknik Müzesi önünden başladı.

Ralliyi organize eden iş insanı Josef Zajıcek’in basın ünitesinden yapılan yazılı açıklamada, 30 yaş üstü çeşitli marka ve modellerden oluşan klasik araçların Avusturya, Slovakya, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan üzerinden İstanbul’a varacağı belirtildi.

Araçların her gün yaklaşık 500 kilometre yol katedeceği tabir edilen açıklamada, rallideki en eski aracın, 1951 model Skoda 1102 Tudor Roadster olduğu kaydedildi.

Rallinin fikir babası ve Autodrom Most yarış pistinin sahibi Zajıcek’in görüşlerine de yer verilen açıklamada, Zajıcek’in kelam konusu yarışları gelenek haline getirmek istediği aktarıldı.

Zajıcek, “Her şeyin vaktinde organize edilmiş olması, ortaklarımız tarafından desteklenmiş olmamız ve sonunda seyahatimize çıkabilmemizden memnunluk duyuyorum. Ben de bizi neyin beklediğini çok merak ediyorum. Kolay olmayacağı çok açık fakat bütün seyahati dört gözle bekliyorum.” tabirlerini kullandı.

Doğu Ekspresi’nde tarihi demir yolu çizgisinin bulunduğu güzergahı takip edecek araçların, pazar günü İstanbul’da olması bekleniyor. Ralli, İstanbul’da TTOK Lideri Bülent Katkak’ın da katılacağı bir kutlamayla son bulacak.

Rallinin başlangıcına TTOK Lideri Katkak’ı temsilen katılan eski ulusal ralli atleti Burcu Çetinkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de 100’üncü yılını kutlayan TTOK’nin tarihi araçları İstanbul’da karşılayacağını belirtti.

Çetinkaya, “İki kere Barum Rally’de start alıp muvaffakiyetle ülkemizi yurt dışında temsil etmiş tek bayan ralli pilotu olarak da bu hoş tertipte onur konuğu olmaktan memnunluk duydum.” dedi.

Kaynak: AA / Araba