Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş'tan Kurban Bayramı iletisi

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş’tan Kurban Bayramı iletisi

Diyanet İşleri Lideri Ali Erbaş, Kurban Bayramı‘na ait, ” Kurban, takvaya ulaşma dileğinin, paylaşma faziletinin bir göstergesi ve ilahi rahmete nail olma eforunun en somut tezahürüdür.” tabirlerini kullandı.

Erbaş, Kurban Bayramı münasebetiyle yayımladığı iletisinde, birçok hikmetleri ve hoşlukları içinde barındıran Kurban Bayramı’na bir sefer daha kavuşmanın huzur ve heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Kurban Bayramı’nın müminlerde teslimiyet, tevhit ve vahdet ekseninde güçlü şuur ve büyük heyecan oluşturduğunu kaydeden Erbaş, şu değerlendirmede bulundu:

Kurban, takvaya ulaşma isteğinin, paylaşma faziletinin bir göstergesi ve ilahi rahmete nail olma uğraşının en somut tezahürüdür. Kurban, Hazreti İbrahim ve Hazreti İsmail’ce bir teslimiyetle bizleri Rabb’imize yakınlaştıracak ve hayat seyahatimize ışık tutan Hazreti Peygamber’in örnekliğinde düzgünlüğe, hayra ulaştıracak müstesna bir ibadettir. Kurban Bayramı, tıpkı vakitte bu türlü bir ibadetin kabulü için duyduğumuz isteğin ve Cenab-ı Mevla’ya kurbiyetimize dair beslediğimiz umudun da ismidir.”

“Bayram günlerini hakkıyla değerlendirmeye çalışalım”

Erbaş, dünyanın neresinde olursa olsun milyonlarca Müslüman’ın tıpkı hislerde buluştuğu bayram günlerinin hakkıyla değerlendirilmeye çalışılması gerektiğini tabir ederek şöyle devam etti:

“Muhabbet ve merhamet kuraklığı yaşayan kalplere, abıhayat olan bu rahmet ikliminin getirdiği kardeşlik, dayanışma, kaynaşma ruhunu yaşamanın ve yaşatmanın çabası içinde olalım. Başka yandan dünyanın pek çok yerinde savaşlara maruz kalan, dehşet ve şiddet sarmalında bunalan, yokluklar altında ezilen, açlık, hastalık ve afetler sebebiyle mağdur durumda olan beşerler için de dua edelim. İmkanlarımız ölçüsünde, medeniyetimizin bizlere öğrettiği üzere onlara umut olalım, takviye olalım, maddi manevi yardımlarımızı esirgemeyelim. Ayrıyeten bu mübarek vakitleri yalnızca kişisel bir tatil üzere düşünmeyelim. Zira bayramlar, akraba, komşu ve dostlarla birlikte yaşandığında daha da bereketlenir.”

Bu vesileyle mümin kalbine has hislerle Rabb’ine kulluklarını gösterenlerin kurban ibadetlerinin kabul olmasını dileyen Erbaş, “İlahi davete icabet ederek hac vazifesini ifa etmek üzere kutsal topraklarda bulunan vatandaşlarımızla birlikte aziz milletimizin ve İslam aleminin Kurban Bayramı’nı tebrik ediyor, güzelliklerin perçinlendiği bu günlerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.” tabirini kullandı.

Kaynak: AA / Sefa Şahin – Dünya