Diyabet hastalarına Kurban Bayramı uyarısı

Diyabet hastalarına Kurban Bayramı uyarısı

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Yunus Demirkol, diyabet hastalarının Kurban Bayramı’nda beslenmelerine dikkat etmesi gerektiğini belirtti.

Demirkol, yaptığı açıklamada, bayramda tatlı, şeker ve bilhassa kırmızı et tüketiminin arttığına dikkati çekti.

Halk ortasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabetin kanda şeker düzeyinin olağan aralığın üzerine çıkmasıyla görüldüğünü aktaran Demirkol, şunları kaydetti:

“Diyabetin iki tipi var. Tip-1 diyabet pankreasın kâfi ölçüde hormon üretmemesidir. Tip-2 ise üretilen insülinin tesirli halde kullanılamaması yani insülin direnciyle seyreder. Tip-1 diyabet hastaların tedavisinde insülin kullanılmakta. Tip-2 diyabet hastalarında ise oral antidiyabetik ilaçlar denilen haplar kullanılıyor. Hastalığı ilerleyen birtakım tip-2 diyabet hastalarında da insülin kullanabiliyoruz. Diyabet hastalarımızın kan şeker düzeylerini olağan aralıkta tutmak için diyet programı hazırlıyoruz ve bilhassa insülin kullananlar başta olmak üzere parmak ucundan sistemli olarak kan şeker takiplerini yapmalarını öneriyoruz.”

Diyabetli bireylerin bayram ziyaretlerinde de yanlarında şeker ölçüm aygıtlarını bulundurmaları gerektiğini lisana getiren Demirkol, “Baklava üzere şerbetli tatlılar, çikolata, lokum, bayram şekeri tüketiminden kaynaklı ani kan şekeri yükselmesi durumunda acil servise başvurulmalı. Hastalar kolesterolü yükselten yiyeceklerin çok tüketiminden kaçınıp, kan basıncını olağan aralıkta tutmaya itina göstermelidir. Bayram mühletince sistemli idmanlar ihmal edilmemeli. Hava sıcaklığının arttığı bu devirde antrenmanların akşam saatlerinde yapılmasını tavsiye ediyorum.” sözlerini kullandı.

Diyabet hastalarının bayramda da diyetlerine dikkat etmesinin ehemmiyet taşıdığını bildiren Demirkol, “Kan şeker düzeyinin yükselmesi ve denetimsiz kan şekeri düzeylerinin uzun periyotta böbrek, göz üzere organlara ziyan verdiğini unutmamak gerekiyor. Tüm vatandaşlarımıza sevdikleriyle keyifli ve sağlıklı bir bayram geçirmelerini dilerim.” dedi.

Kaynak: AA / Emre Ilıkan – Sıhhat