Disney Plus, Türk üretimi dizi ve sinemaları platformdan kaldırdı

Disney Plus, Türk üretimi dizi ve sinemaları platformdan kaldırdı

2019 yılının sonunda yayın hayatına başlayan ve tam bir yıl evvel Türkiye’de hizmet vermeye başlayan Disney Plus, aldığı ani kararla platformdaki tüm özgün Türk üretimlerini kaldırdı. Halihazırda çekimi devam eden ve yayınlanacağı açıklanan içeriklerin ise akıbeti bilinmiyor.

NEDENİ ŞİMDİ MUHAKKAK DEĞİL

Disney Plus‘ın yerli dizi ve sinemaları neden kaldırdığı şimdi kesin bir formda bilinmiyor. Savların çıkış noktası sorunu deneyimleyen kullanıcılar olduğu için yerli üretimlerin, teknik bir aksaklık sonucunda yayından kaldırıldığı da tez ediliyor.

NE OLMUŞTU?

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) yaptığı paylaşımda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e açıkça hakaret ederek, Atatürk dizisinin çekilmesi sebebiyle platforma karşı bir linç kampanyası başlatmıştı. Akabinde Disney Plus‘taki yerli üretimlerin ABD’den erişilmesi engellendi. Bu tehditkar açıklamalardan yalnızca 1 gün sonra Disney Plus cephesindeki tüm özgün Türk dizi ve sinemalar yayından kaldırıldı.

OdaTV’nin haberine nazaran savlar yanlışsız ve Disney Plus, yerli üretimleri nitekim de kelam konusu tehditten sonra yayından kaldırdı. Gazeteye açıklamada bulunan Disney Plus yetkilisi, “Global olarak bir strateji. Bu Türkiye’de de uygulanıyor. Lokal içerikler üzerinde bir strateji uygulanıyor. 30 Haziran itibariyle şu ana kadar yayınlanan üretimler platformdan kaldırıldı. Hali hazırdaki içeriklerin akıbeti de önümüzdeki devirde belirli olacak” sözünü kullandı.