Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci cins takvimi başladı! Süreç nasıl işleyecek, işte tüm ayrıntılar

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci cins takvimi başladı! Süreç nasıl işleyecek, işte tüm ayrıntılar

Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylamaya kalması nedeniyle Yüksek Seçim Heyeti’nin (YSK) ikinci cins için hazırladığı Seçim Takvimi’ne ait süreç işleyecek. Buna nazaran, Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci oylaması 28 Mayıs’ta yapılacak.

YENİ OY PUSULALARI BASILACAK

İlk oylamada, son ikiye kalan adaylardan rastgele birisinin adaylıktan çekilmesi halinde, yerine gelecek adayın müracaat etmesi için daha evvel saat 17.00 olarak açıklanan müddet saat 20.00’ye çekildi. İki aday için tekrar basılacak oy pusulalarında sıralamada rastgele değişiklik olmayacak.

PROPAGANDA DEVRİ BAŞLADI

İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan Cumhur İttifakı’nın adayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Millet İttifakı’nın adayı CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu için propaganda periyodu bugün başlıyor. İkinci oylama için gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme süreci 20 Mayıs’ta başlayacak, yurt dışında oy verme süreci 24 Mayıs’ta sona erecek.

AYNI SEÇMEN KAĞIDI KULLANILACAK

Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları da 24 Mayıs’ta başlayacak, propaganda periyodu, 27 Mayıs saat 18.00’de sona erecek. Türkiye’de birinci defa ikinci oylama için 28 Mayıs’ta sandık başına gidecek seçmenler, tıpkı seçmen bilgi kağıdı ile birinci seçimde oy verdikleri sandık alanlarında oylarını kullanacak. YSK’nın, itiraz süreçlerinin akabinde kesin seçim sonuçlarını 1 Haziran’da açıklaması bekleniyor.

Kaynak: AA / Aylin Kol – Aktüel