Citroen C3 Pluriel Modeli 20 Yaşında

Citroen C3 Pluriel Modeli 20 Yaşında

Citroen‘in C3 Pluriel modeli, 2023 prestijiyle 20’nci yaşını kutluyor.

Şirketten yapılan açıklamaya nazaran, Citroen C3 Pluriel modeli 20 yaşına girdi.

Citroen C3’ten yalnızca bir yıl sonra, Mayıs 2003’te piyasaya sürülen küçük üç kapılı hatchback, 2003 ile 2010 yılları ortasında İspanya’daki Villaverde fabrikasında 115 bin 97 adet üretildi.

C3 Pluriel, farklı versiyonlara sahip C3’ün birçok mekanik ögesini, konfor ve güvenlikten ödün vermeden bünyesinde barındıran “benzersiz” bir arabaydı. Yolcuların, sabit tavanlı bir araçta olduğu kadar inançta olması için özel kesimlerle güçlendirilen C3 Pluriel, ABS ve Acil Fren Dayanağı üzere sürüş yardımcılarına da sahipti.

Özgün yapısıyla dört yolcuya yer ayrılan C3 Pluriel, değişken yapılı tavan özelliklerinde gelişmiş akustik ve ısı yalıtımı sağlayarak markanın alışıldık konforundan ödün vermedi.

C3 Pluriel, geniş ön camına ek olarak büyük cam alanlarıyla da, panoramik bir görüş açısı sundu. Bu pratiklik, ortası açık koltuk başlıklarıyla desteklenirken C3 Pluriel’in özgün dizaynına da katkıda bulundu.

“Yılın Cabrio’su Ödülü”nü kazandı

C3 Pluriel, 1999 Frankfurt Araba Fuarı’nda tanıtılan Pluriel konseptinden esinlendi. Citroen, bu yeni araçla konseptten seri üretim araca geçiş yaptı. Hem de konseptin orjinal karakterini bozmadan ve seri üretim bir arabanın temel ögelerinden mümkün olduğunca az taviz vererek bunu gerçekleştirebildi.

Konseptten seri üretime geçiş yapmak için, mümkün olduğu kadar çok tahlili tek bir araçta bir ortaya getiren ve bu mevzuda teknik tahliller geliştiren yaklaşık 150 kişi birlikte çalıştı.

Her periyot sıradışı mobilite tahlillerini seri üretime aktarmasıyla ünlenen Citroen, periyodu için C3 Pluriel’deki yenilikleriyle özel mükafatları de kazanmıştı.

Piyasaya çıktığı 2003 yılında Yılın Cabrio Arabası Ödülü’nü kazanan C3 Pluriel, tıpkı vakitte bir hatchback olabilmesiyle de rakiplerinden farklıydı.

Verilen bilgiye nazaran, Citroen, C3 Pluriel ile otomotiv modülerliğinin sonlarını zorlayarak bir adım daha ileri gitmişti. Araç, toplam beş versiyonla, gibisi görülmemiş bir çeşitliliğe sahipti.

Orijinal konfigürasyonunda, akıcı çizgilere ve cömert hacimlere sahip bir “hatchback” arabaydı. Tavan açılarak “panoramik bir hatchback” arabaya dönüştürülebiliyor ve üstü açık araba hissi oluşturulabiliyordu.

Açılır tavan sayesinde süratle bir “cabrio” arabaya dönüşen C3 Pluriel, ön camdan bagaj kısmına uzanan kirişlerin de sökülmesiyle, özgürlük hissinini pekiştiren “spider” görünümüne kavuştu.

Kirişleri olmadan art koltukları da katlandığında C3 Pluriel, yalnızca iki koltuklu ve açık yükleme alanlı bir “spider kamyonet”e (Pick-up) dönüşebildi.

Bagaj kapağının, pick-up’lardaki üzere tampona hakikat açılması da bu etkiyi artırıyor, gün uzunluğu sürecek farklı maceraların arabası olduğunu kanıtladı.

Türkiye’de 2 farklı motor seçeneğiyle satıldı

C3 Pluriel, Türkiye’de 1.4 ve 1.6 litrelik, 2 farklı akaryakıtlı motor seçeneğiyle satıldı.

1.6 litrelik motorunda Sensodrive ismindeki yarı otomatik şanzıman standart olarak sunuldu. Canlı renkleri ve değişken yapısıyla kısa vakitte ünlenen C3 Pluriel, günümüzde özgün bir araba kullanmak isteyen ve geleceğin klasiklerinden birine sahip olmayı amaçlayanlara hitap etmesiyle ayrışıyor.

Kaynak: AA / Fatma Eda Topcu – Araba