Cirit Gösterisinde İzleyicilere Sopalar İsabet Etti, 3 Kişi Yaralandı

Cirit Gösterisinde İzleyicilere Sopalar İsabet Etti, 3 Kişi Yaralandı

ERZURUM’un Şenkaya ilçesinde bu yıl 16’ncısı düzenlenen, ‘Geleneksel Kültür Sanat ve Bal Şenliği’nde düzenlenen cirit şov maçında, atletlerin attığı sopalar 3 izleyicinin kafasına isabet etti. Yaralanan 3 şahsa sıhhat grupları müdahale etti. Karşılaşma anında ciritçilerden biri istikrarını kaybedip, atından düşerken, bir başkası de atın denetimini sağlayamayıp izleyicilerin ortasından dışarı çıkarak dehşet dolu anlar yaşattı.

Şenkaya ilçesinin çam ormanları ile kaplı Şirankes mesire alanında düzenlenen Klâsik Kültür Sanat ve Bal Şenliği’ne Erzurumlu olan eski İçişleri Bakanı, AK Parti Genel Başkanvekili ve Bursa Milletvekili Efkan Ala, Vali Okay Memiş, AK Parti Erzurum Milletvekili Mehmet Emin Öz, Erzurum Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Fevzi Polat, AK Parti Erzurum Vilayet Lideri İbrahim Küçükoğlu, Şenkaya İlçe Kaymakamı Malik Çalışır, Belediye Lideri Yavuz Bedir, çok sayıda davetli ve birçok kişi katıldı. Şenliğin açılış konuşmalarından çabucak sonra davetliler yöresel sanatkarların söylediği türküler eşliğinde halay çekti. Protokolün bulunduğu alana gelen atlı ciritçiler Efkan Ala ve Okay Memiş’e bayrak ikram etti. Bir müddet daha şenliğe eşlik eden protokol ilçeden ayrıldı. Cağ kebapların kurulduğu, mangalların yakıldığı ve dev semaverde çayların demlendiği şenlikte sıra cirit oyununa geldiğinde iştirakçiler, şov maçının yapılacağı alana gitti. Geçen yıl yaşanan birtakım kazalar nedeniyle bölgede tedbir alan jandarma, etraftakilerin sahayı belirleyen güvenlik şeridinin en az 5- 10 metre uzağında durması istedi ve sık sık ikazda bulundu. Tüm ihtarlara karşın sahayı belirleyen şeridin hizasından maçları izleyenler kazaya neden oldu.

‘DİKKAT CİRİT GELİYOR’ DİYE UYARDILARSporcular dörtnala sürdüğü atlarıyla rakiplerine yakalayıp, ellerindeki ciriti fırlattı. Atılan birtakım cirit sopaları sporcuyu sıyırıp, kalabalığın içine düştü. Sopanın farklı noktalarda başlarına isabet etmesiyle yaralanan 3 bireye sıhhat grupları müdahale etti. Birkaç izleyicide sopanın bedenine çarpmasıyla kısa vadeli ağrılar çekti. Birtakım şahıslar ‘Dikkat cirit geliyor’ diyerek eğilip tehlikeyi savuşturdu. Şov maçında atlarını dörtnala süren atletlerden biri yere düşerken bir başkası de atın denetimini kaybedip, iştirakçilerin ortasından şeridi atlayarak, oyun alanının dışına çıktı. O anlar tüm iştirakçilere kaygı dolu anlar yaşattı.’ASLINDA BİZİ UYARDILAR ANCAK GÜVENLİK ŞERİDİNİN YAKININA GELDİK’İki gün 2 gece sürecek olan şenliğe yakınları ile İzmir’den katılan ve başına cirit sopasının isabet etmesiyle yaralanan İbrahim Kızıltan “Kalabalığın içinde ciriti izliyordum. Sopanın geldiğini fark edemedim. Bir anda zelzele oldu sandım ve ışıklar söndü. Kendime geldiğimde başımda şiddetli bir ağrı vardı. Elimi sürdüğümde kanadığını fark ettim. Yanımdakilerin seslenmesi ile sıhhat grupları gelip müdahale etti. Çok şükür ucuz atlattık. Birbirlerine sopa ile vuran atletler bu acıya nasıl dayanıyor. Sıhhat vazifelileri benden öbür biri çocuk iki kişinin daha yaralandığını söyledi. Aslında jandarma bizleri uyarmıştı lakin daha âlâ görelim diye sahayı belirleyen güvenlik şeridinin yanına kadar geldik” diye konuştu.

Yaklaşık 30 dakika süren cirit şov yaralanmaların artması üzerine sona erdi. Arkasında festivaldekiler yine konser alanına giderek, eğlendi.


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Turgay İpek – Kültür Sanat