CHP Küme Lideri Özgür Özel'den Merdan Yanardağ'ın tutuklanması reaksiyon: Karar hukuksuzdur

CHP Küme Lideri Özgür Özel’den Merdan Yanardağ’ın tutuklanması reaksiyon: Karar hukuksuzdur

Gazeteci Merdan Yanardağ‘ın Terörist elebaşı Abdullah Öcalan hakkında kelamları nedeniyle tutuklanmasının akabinde CHP kanadından karara reaksiyon geldi. CHP Küme Lideri Özgür Özel, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda ” Merdan Yanardağ‘ın tutuklanması kararı hukuksuzdur. Bu karar, iktidarın yargı üzerindeki vesayetini kanıtlamaktadır” tabirlerini kullandı.

Katıldığı televizyon programında terör örgütü PKK/KCK’nın elebaşıyla ilgili “Tecrit edilmesi hukuka alışılmamış. Kendisinin hür bırakılması gerekiyor. Kendisi çok zeki birisidir” diyen ve hakkında soruşturma başlatılan gazeteci Merdan Yanardağ gözaltına alınmıştı. “Terör örgütü propagandası yapmak'” cürmünden nöbetçi hakimliğe sevk edilen Yanardağ, tutuklandı.

ÖZGÜR ÖZEL’DEN TEPKİ

Yanardağ’ın tutuklanma kararına CHP kanadından takviye geldi.CHP Küme Lideri Özgür Özel, toplumsal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Merdan Yanardağ’ın tutuklanması kararı hukuksuzdur. Bu karar, iktidarın yargı üzerindeki vesayetini kanıtlamaktadır” tabirlerini kullandı.

MERDAN YANARDAĞ NE DEDİ?

TELE 1 Genel Yayın Direktörü gazeteci Merdan Yanardağ, TELE 1 ekranlarında yaptığı bir konuşmada söylediği sözlerle gündem yarattı. Yanardağ reaksiyon çeken açıklamasında, “İmralı’ya baktığımız vakit, 70 yaşını geçmiş bir Abdullah Öcalan ve kabul etmek gerekir ki çok uzun müddettir, 25 yıldır kesintisiz mahpusta ve tecritte olan bir şahıstan kelam ediyorum. Türkiye’de en uzun mühlet yatan siyasi mahkumdur. Olağan infaz maddeleri geçerli olsa aslında özgür bırakılması gerekiyor, mesken mahpusu vs. Abdullah Öcalan’a uygulanan tecritin hukukta hiçbir yeri yoktur. Kaldırılması lazım. Biz görmüyoruz, duymuyoruz, tartışamıyoruz. O izliyor mu izlemiyor mu bilmiyoruz” dedi.

“REHİN OLARAK TUTMUŞSUN”

Yanardağ kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ama orada elinde rehin olarak tutmuşsun, adamla pazarlık yapıyorsun. Onun üzerinden tehdit savuruyorsun. Ailesiyle bile görüşemiyor, avukatlarıyla görüşemiyor. Bu türlü bir infaz sistemi olabilir mi? Abdullah Öcalan hafife alınacak birisi değil. Neredeyse cezaevinde filozof oldu zira okumaktan diğer bir şey yapmıyor. Siyaseti gerçek okuyan, hakikat nazaran, hakikat çözümleyen son derece zeki birisidir.”