Çanakkale'de 108 yıllık 28'inci Alay Şehitliği bulundu

Çanakkale’de 108 yıllık 28’inci Alay Şehitliği bulundu

Çanakkale‘de 108 yıllık 28’inci Alay Şehitliği bulundu

ÇANAKKALE – Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda, Tarihi Alan Başkanlığı’nca şehitlikleri ihya çalışması çerçevesinde 108 yıl evvel Kara Savaşları sırasında Conkbayırı Muhaberelerinde düşmana geçit vermeyen 28’inci Alay Şehitliği bulundu.

Çanakkale Savaşları’nda düşmana geçit vermeyerek tarih yazan kahraman Mehmetçiklerin gerçek mezarları, son yıllarda Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığı tarafından tespit edilip, ihya edilmeye başlandı. İhya çalışması çerçevesinde Conkbayırı Mevkii 28’nci Alay Mıntıka bölgesinde 108 yıl evvel Kara Savaşları sırasında Conkbayırı Muhaberelerinde düşmana geçit vermeyen 28’inci Alay Şehitliği bulundu. Bölgede sistemli formda çevrilmiş taş yığınları, şahideler, kafatası ve kemik kesimleri burada şehitlik olduğunun anlaşılması üzerine canlı örtü paklığına başlandı. Jeoradar ile alan taraması yapılarak, şehitlik bölgesi netleştirildikten sonra ihya edilecek.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir, 28. Alay Şehitliğinin bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Lideri İsmail Kaşdemir, “Çanakkale Tarihi Alan’dayız. Çanakkale Kara Muharebelerinin en ağır yaşandığı, en sıcak çarpışmaların yaşandığı ve Mehmetçiğin Çanakkale’yi Geçilmez yaptığı topraklardayız. Çanakkale Tarihi Alan’da bir şehitlik daha ortaya çıkarıldı. 28’inci Alay’ın bilhassa 10 Ağustos Muharebelerinde, atak esnasındao çok büyük savaşların yaşandığı anda büyük kayıplar verdiği fakat buraları da düşman eline terk etmediği topraklarda 28’inci Alay’ın kahraman Mehmetçiklerinin, şehitlerimizin metfun olduğu bir şehitlik ortaya çıkarıldı. Çanakkale Tarihi Alan zati her karışı şehitlik olan bir vatan kesimidir. Çanakkale Tarihi Alan’da her adımda kesinlikle bir şehide, şehitliğe rastlayabiliriz. Biz de Tarihi Alan Başkanlığı olarak da uzun vakitten beri bu çalışmaları devam ettiriyoruz. Burada 28’inci Alay’a ilişkin bir şehitlik olduğunu tespit ettik. Bundan sonraki çalışmalarımız devam edecek. O kahraman şehitlerimizin, bu topraklar için toprağa düşen askerlerimizin bir şehitlikte, uğruna canlarını feda ettikleri ay yıldızlı, al bayrağımızın altında ebedi istirahatlerini geçirecekleri bu topraklarda onların isimlerini tarihe mal edeceğiz. Gelen bütün ziyaretçiler Çanakkale’yi Geçilmez yapan o büyük kahramanların isimlerini bir kere daha hatırlamış olacaklar. Çanakkale’yi Geçilmez yapan o büyük ruh, oy yüksek ruh, Çanakkale Ruhu işte bu topraklarda ortaya çıktı. Bu topraklar Çanakkale Ruhunun doğduğu topraklardır. Bu topraklar Cumhuriyetimizin önsözünün yazıldığı, Kurtuluş Savaşı’nda başlangıcı olan topraklardır” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Kültür Sanat