Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım, HAK-İŞ'in 15. Olağan Genel Konseyi'nde konuştu Açıklaması

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Alım, HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Konseyi’nde konuştu Açıklaması

Bakan Alım, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Konseyi’ne katıldı.

Kamudaki 700 binden fazla emekçinin mali ve toplumsal haklarının belirlendiği Kamu Toplu İş Kontratları Çerçeve Protokolü’nün rekor artışlarla imzalandığını belirten Alım, şöyle konuştu:

“Geçici personellerin bir sorunu kalmadı”

Kadro kapsamı dışında kalan taşeron çalışanların takıma alınmasının, kelam verdikleri halde Meclis’in tatile girmesi nedeniyle yapamadıkları başlıklardan biri olduğunu vurgulayan Alım, şunları kaydetti:

Bakan Alım, sendikal örgütlenme ile demokrasi ortasında değerli bir ilgi olduğunu belirterek, “Bir ülkede sendikalaşma oranı ne kadar fazla ise demokrasi o kadar güçlüdür.” dedi.

Sendikal örgütlenmenin önünü açmak için bir dizi uygulamayı hayata geçirdiklerini anımsatan Alım, geçen hafta hayata geçirdikleri Beyaz Bayrak uygulamasının bunlardan bir tanesi olduğunu söyledi.

HAK-İŞ’in 15. Olağan Genel Şurası’na, BBP Genel Lideri Mustafa Destici, MHP Genel Lider Yardımcısı Yaşar Yıldırım, TİSK İdare Şurası Lideri Özgür Burak Akkol, HAK-İŞ’e üye sendikaların yöneticileri ve davetliler katıldı.

Kaynak: AA / Özcan Yıldırım – Yeni