BANDIRMA GEMİ MÜZE'Yİ 4,5 AYDA 45 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

BANDIRMA GEMİ MÜZE’Yİ 4,5 AYDA 45 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ

GAZİ Mustafa Kemal Atatürk‘ün 18 silah arkadaşıyla Kurtuluş Savaşı’nı başlatmak üzere Samsun‘a geldiği Bandırma Vapuru’nun replikası olan Bandırma Gemi Müze ve Ulusal Çaba Açık Hava Müzesi’ni 2023 yılının birinci 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti. Son 5 yılda ise toplam ziyaretçi sayısı 1 milyon 660 bine ulaştı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün 18 silah arkadaşıyla birlikte 19 Mayıs 1919’da İstanbul’dan Samsun‘a geldiği Bandırma Vapuru’nun birebir replikası olan Bandırma Gemi Müze, her yıl on binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Bandırma Gemi Müze ve Ulusal Uğraş Açık Hava Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısı son günlerde arttı. Samsun Büyükşehir Belediyesi sorumluluğunda olan müze, ‘Milli Mücadele’ ruhunu yaşamak isteyenlerin ilgisini çekiyor. 2001’de yapılan ve 18 Mayıs 2003 yılında da müze olarak hizmete giren Bandırma Gemi Müze ve Ulusal Gayret Açık Hava Müzesi’ni 2023’ün birinci 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti. Son 5 yılda ziyaretçi sayısı ise 1 milyon 660 bine ulaştı.

‘TARİHİ MİSYONU BAKIMINDAN ÇOK ÖNEMLİ’

Bandırma Gemi Müze ve Ulusal Çaba Açık Hava Müzesi’nin Sorumlusu Sanat Tarihçisi Ayhan Çırak, “Burası Samsun’un en fazla ziyaret çeken noktalarından birisi. Müzemizi 2023’ün birinci 4,5 ayında 45 bin kişi ziyaret etti. 2018-2023 periyodunda ziyaret edenlerin toplam sayısı ise 1 milyon 660 bine ulaştı. Mayıs ayına kadar olan devir, biraz daha sakin geçirdiğimiz devirler lakin bilhassa 19 Mayıs’la birlikte ziyaretçi sayımızda artış yaşanıyor. Sadece Samsun halkı değil, Türkiye’nin her yerinden binlerce, milyonlarca insanımız müzemizi ziyaret ediyor. Burası Ulusal Uğraş’ın birinci adımının atıldığı nokta. Bu manası bakımından, tarihi misyonu bakımından Türkiye’nin en kıymetli müzelerinden biridir. Ziyaretçilerimiz geldiklerinde o anı hissediyorlar. Ziyaretçilerimizin duygulandıklarına, ulusal hislerinin kabardığına şahit oluyoruz” diye konuştu.

‘İSTİKLALİN VE İSTİKBALİN KENTİ SAMSUN’

SANAL OLARAK GEZİLEBİLİYOR

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Sabancı Vakfı iş birliğiyle yapılan çalışmayla Bandırma Gemi Müze, sanal olarak da gezilebiliyor. www.samsun.bel.tr ve www.sabancivakfi.org adreslerinden Bandırma Gemi Müze sanal olarak ziyaret edilebiliyor.

ATATÜRK’ÜN BEYLİK TABANCASI SERGİLENİYOR

Bandırma Gemi Müze ve Ulusal Uğraş Açık Hava Müzesi’nde, Atatürk’ün doğum gününü 19 Mayıs olarak kabul ettiğine dair dokümanın sureti bulunuyor. Lozan Barış Antlaşması’nın 1923 yılı Osmanlıca özgün baskısı ise müzenin en değerli tarihi dokümanlarından birini oluşturuyor. Vazife talimatnamesi, İngiliz Vizesi, Karargah Heyetini içeren dokümanlar üzerinden tarihî bir seyahatin gerçekleştirildiği müzede ayrıyeten Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a vardığını bildiren telgrafı ve Havza, Amasya, Erzurum seyahatlerine dair kıymetli vesikalar sergileniyor. Stant salonunda ayrıyeten Atatürk’e ilişkin orjinal Belçika üretimi Nagant marka beylik tabancası Dolmabahçe Sarayı’nda ve Savarona Yatı’nda giymiş olduğu kıyafetlerin replikaları da yer alıyor.

ATATÜRK’ÜN YAZDIĞI 14 KİTAP BULUNUYOR

Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının Samsun basınına yansımaları, Samsun’da gerçekleştirilen yas merasimleri, Atatürk’ün vefat raporu, vasiyetnamesi ve vasiyetnamenin noter onayı Cumhuriyet arşivinden alınan suretlerinin de sergilendiği müzede, ulu başkanın ömrü boyunca kaleme aldığı 14 kitaptan örnekler yer alıyor. Bandırma Vapuru’nun çıkış alanı olan art güverte kısmında, tefriş salonu olarak isimlendirilen kamara yer alıyor. İçerisinde 5 heykel bulunan bu kamarada Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının bir toplantı anı canlandırılıyor. Gemi Kaptanı, Yardımcısı ve Katibi temsilen heykellerinin yer aldığı geminin orta kısmındaki Kaptan Köşkü’nde pusula, sürat denetim paneli, istikrar pusulası üzere pek çok eser yer alıyor.

35 BİN METREKARE ALANA SAHİP

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Yeni