Bağdat'ta Kur'an-ı Kerim yakılmasına öfkelenen göstericiler İsveç Büyükelçiliği'ni bastı

Bağdat’ta Kur’an-ı Kerim yakılmasına öfkelenen göstericiler İsveç Büyükelçiliği’ni bastı

Irak‘ın başşehri Bağdat‘ta bir küme gösterici, İsveç Büyükelçiliği önünde toplanarak, Kur’an-ı Kerim yakılmasına reaksiyon gösterdi. Binanın dış cephesinde asılı olan İsveç’in ulusal amblemine saldıran protestocular, ulusal amblemi sökerek yere attılar.

İsveç’in başşehri Stockholm’de bir cami önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılmasına yönelik yansılar büyüyor. Kur’an-ı Kerim’in, ateşe verilmesinin akabinde Şii din adamı ve Sadr Kümesi önderi Mukteda Sadr, protesto daveti yaptı.

BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE TOPLANDILAR

Bağdat‘ta İsveç’in Bağdat Büyükelçiliği önünde toplanan onlarca Iraklı Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını sloganlar atarak protesto etti. “Kur’an’a evet” sloganı atan Iraklılar İsveç hükümetini eleştirdi.

YOĞUN GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI

Büyükelçilik binasını basmaya çalışanlar olurken protestocular İsveç’in Bağdat Büyükelçisi Jessica Svardström’ün vazifeden alınması için Irak idaresine davette bulundu. Protestolar nedeniyle büyükelçilik binası önünde ağır güvenlik tedbirleri alındı.

İÇERİ GİRDİLER

Protestoculardan kimileri büyükelçilik binasının bahçesine girerek hareketini sürdürdü. Daha sonra büyükelçiliği basan protestocular, binanın dış cephesinde asılı olan İsveç’in ulusal amblemini de söküp attı.

NE OLMUŞTU?

İsveç’te dün Kurban Bayramı’nın birinci gününde Salvan Momika isimli Irak asıllı bir göçmen, Stockholm’deki bir cami önünde polis nezaretinde Kur’an-ı Kerim’i ateşe vermiş, olay dünya çapında büyük reaksiyona neden olmuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Abdulkadir Hacıoğlu – Dünya