Bağcılar Belediyesi’nden Rus Sinema Günleri
? Bağcılar Belediyesi tarafından Yunus Emre Enstitüsü ve Rusya Federasyonu İmaj Direktörleri Birliği iş birliğinde düzenlenen Rus Sinema Günleri başladı. Rusya Federasyonu ile kültürel alakaların güçlendirilmesi emeliyle gerçekleştirilen aktiflik, 17 Temmuz’da sona erecek.
Rus Sinema Günleri’nin açılışı Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, Rusya Başkonsolos Yardımcısı ve Konsolosluk Basın Danışmanı Anton Skvortsov, Rus Sinematografistlerin Milletlerarası Kısım Proje Yöneticisi Aleksandr Solomonov, Rusya Sinema Üretimciler Birliği Milletlerarası Alakalar Yöneticisi Yuri İvanovich Kolosov, Sis Sinemasının Direktörü Natalııa Gugueva, Rus ve Türk direktör ve yapımcıların katımıyla yapıldı.
Açılış kurdelesinin kesilmesinden sonra Abdullah Özdemir, günün kıymetine yönelik Rus iştirakçilere çiçek taktim etti. Akabinde Türk ve Rus sinemacıların katıldığı kesimi anlatan söyleşi gerçekleşti.
17 Temmuz’a kadar devam edecek programda, Rus sinemasından ‘Sis’, ‘Maya Takvimi’ ve ‘İvan Yokken Beni Gömmeyin’ sinemaları, Bağcılar Belediyesi Başkanlık Sahnesi’nde izlenebilecek.
PROGRAMLA İSTEĞİMİZ KÜLTÜREL KIYMETLERİMİZİN ZENGİNLEŞMESİDİR
Açılış konuşmasını gören yapan Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir, “Çok güçlü kültür ve sanat geçmişi olan birebir vakitte komşuluk bağlarımızın bulunduğu iki kadim medeniyetiz. Bu programı da kültürel bağlarımızı geliştirmek için düzenledik. Bu türlü bir aktifliğe konut sahipliği yapmaktan büyük memnunluk duyuyoruz. Programla dileğimiz kültürel kıymetlerimizin zenginleşmesidir. Bu manada Yunus Emre Enstitüsü ile farklı ülkelerde etkinlikler gerçekleştirdik. Bundan sonraki süreçte de yeniden birlikte çalışmaya devam edeceğiz. Bu etkinlikler hasebiyle Rus sineması ve kültürü ülkemiz tarafından daha fazla bilinecek. Kültürel farkındalığın daha fazla artacağını düşünüyoruz. İki dost, komşu ülkenin bağının artması için bu türlü aktifliklerin değerli olduğu görüşündeyim” dedi.