Antalya'da Yeşilçam Şenliği düzenlendi

Antalya’da Yeşilçam Şenliği düzenlendi

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Fikir Platformu iş birliği ile düzenlenen Yeşilçam Şenliği, Antalyalılara nostaljik bir gün yaşattı. Atatürk Kültür Merkezi Parkı açık alanında düzenlenen şenlikte 80’li ve 90’lı yılların müzikleri ile keyifli anlar yaşandı. Yeşilçam oyuncuları da anılarını anlatarak şenliğe renk kattı.

Atatürk Kültür Merkezi Parkı açık alanında düzenlenen Yeşilçam Şenliği, gün uzunluğu birbirinden renkli etkinliklere mesken sahipliği yaptı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Dairesi Başkanlığı ve Antalya Fikir Platformu’nun birlikte gerçekleştirdiği Yeşilçam Şenliği kapsamında 80’li ve 90’lı yılların müziklerinden oluşan DJ Performansı, sihirbaz ve hokkabaz gösterisi, sokak sanatkarları ile Yeşilçam bandosu, iştirakçilere keyifli anlar yaşattı. Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinin dev maskotları ise büyük ilgi gördü. Şenliğe katılan vatandaşlar dev maskotlarla bol bol fotoğraf çektirdi.

“YEŞİLÇAM, BÜYÜK BİR SİNEMA AKIMIDIR”

Festivalde Cemal Berktaş ile Yeşilçam Sinema Tarihi Paneli gerçekleştirildi. “Perdeden Gönüle Yansıyanlar” kitabının muharriri Cemal Berktaş Yeşilçam’ı anlattı. Yeşilçam’ın büyük bir sinema akımı olduğunu söyleyen Berktaş, Yeşilçam’ın devir periyot incelenmesi gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“60’lı yıllar melodram sinemasının yüksek olduğu yıllar. Burada Ayhan Işık’ları, Belgin Doruk’ları, Sadri Alışık’ları görürüz. Yıl 70’lere gelir Cüneyt Arkın üzere bir isim çıkmıştır. Tarihi avantür sinemaları görürüz. 70’lerin ikinci yarısında arebesk furya başlar. 80’lere gelinir Türkiye bir darbe atlatmıştır. Darbenin sonrasında bayan sinemaları, toplumcu gerçekçi sinemalar gözlenir.”

BERKTAŞ’TAN ŞENLİK TEŞEKKÜRÜ

90’lı yıllara gelindiğinde ise yabancı sinemaların artık sinemayı işgal ettiğini söyleyen Berktaş, “Televizyon çıkmıştır ve sinema oyuncuları yavaş yavaş salonlardan uzaklaşmaya başlar. Genç sinemacılar bağımız sinemayı başlatır. Yeşilçam furyalar sinemasıdır lakin Yeşilçam beşere bir ileti verir. Cüneyt Arkın ile dik durup, dik oturmayı öğretir. Münir Özkul’la gerçek bir baba nasıl olur onu gösterir. Yeşilçam insan sıkıntılarını irdeleyen, insan için dertlenen, insanı ele alan bir ekoldür. Günümüz sinemasının atasıdır” dedi.

Berktaş, Altınportakal Sinema Fetivali’nin düzenlendiği sinema kenti Antalya’da Yeşilçam Şenliği üzere büyük bir tertip düzenlenmesinin Yeşilçam oyuncularının da hakettiği pahası görmesi açısından iadei prestij pahasında olduğunu belirterek, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Antalya Fikir Platformu’na teşekkür etti.

YEŞİLÇAM PANELİNDE HÜZÜN VE KAHKAHA

Mehmet Kefli’nin moderatörlüğünde gerçekleşen panele, Hababam Sınıfı oyuncularından Bülent İğdiroğlu, Teoman Ayık, Tuncay Akça, Ahmet Arıman ile Yeşilçamın berbat adamları Nuri Alço, Coşkun Göğen, Mehmet Uğur üzere usta sanatkarların yanı sıra ünlü direktör Göksel Gülensoy konuk olarak katıldı. Pandelde oyuncular, Yeşilçamın zorluklarını, anılarını ve unutamadıkları anları seyircilerle paylaştı. Geçmişe seyahat yapan oyuncular vakit zaman hüzünlü vakit zaman kahkaha dolu interaktif bir panel gerçekleştirdi.

MAKARALI NOSTALJİK SİNEMA GÖSTERİMİ

Panel sonrasında Sahne Alan Serdar Şengül ve Orkestrası Yeşilçam Müzikleriyle vatandaşlara unutulmaz anlar yaşattı. Gecenin sonunda ise Makaralı Nostalji Açıkhava sinemasında film oynatıldı.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat