Ankara merkezli operasyonda "örgüt üyeliği" ile suçlanan 9 gazeteci tahliye edildi

Ankara merkezli operasyonda “örgüt üyeliği” ile suçlanan 9 gazeteci tahliye edildi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 29 Ekim’de tutuklanan ve haklarında “silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla” dava açılan 11 gazetecinin Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına bugün başlandı.

“NE YAPTIĞIMI ÇOK GÜZEL ÖĞRENMİŞLERDİR”

Tutuklu gazeteci Deniz Nazlım, kendisinin 24 saat polisler tarafından takip edildiğini ve polisler tarafından itham altında bırakıldığını tabir ederek, “Bana ‘örgüt üyesi’ değilsin isim ver seni bırakalım’ denildi. Beni 24 saat boyunca takip etmeleri düzgün bir şey. En azından ne yaptığımı da çok güzel öğrenmişlerdir” dedi. Mahkeme Lideri, tutuklu gazeteci Berivan Altan’a mukaveleyle çalışıp çalışmadığını sorarken, ANKA Haber Ajansı örneğini verdi. Altan’a MA ile kontratının olup olmadığını soran Mahkeme Lideri, “ANKA daha fazla para verse haberlerini oraya göndermez misin” diye sordu. Altan, MA ile mukavelesinin olduğunu, bu mukaveleye nazaran öbür bir ajans ya da gazete ile çalışması halinde mukavelesinin feshedilme durumunun ortaya çıkabileceğini, bu nedenle öteki bir mecraya haber göndermediğini söyledi.

“11 AYDA 34 GAZETECİ TUTUKLANDI”

Gazeteci Hakan Yalçın, “Türkiye ne vakit seçime gitse, gazetecilerin yargılandığı ve adliyelere gidip geldiğini görüyoruz. Türkiye‘de tekrar bir seçime giderken 11 ayda 34 gazeteci tutuklandı…Ben Van’da gazetecilik yapıyordum. Orada da önemli manada hak ihlali yaşanıyor. Bugün oburunun kanılarını beğenmiyorsanız, iktidara yakın değilseniz siz bunu örgüt üyesi üzere sorgulayamazsınız. Umarım önümüzdeki günlerde Türkiye demokrasisi açısından, kimliklerin sorgulanmadığı, millet aidiyetlerinin sorgulanmadığı bir gelecek diliyorum” diye kendini savundu.

Gazeteci Mehmet Günhan, “Görülmeyeni görünür kılmak ismine MA’da çalıştım. Çalıştığım müddet boyunca buradaki arkadaşlarımla çalıştığım için gurur duyuyorum” dedi.

9 GAZETECİYE TAHLİYE

Mahkeme, Diren Yurtsever, Berivan Altan, Ceylan Şahinli, Deniz Nazlım, Emrullah Acar, Hakan Yalçın, Selman Güzelyüz, Habibe Eren ve Öznur Kıymet hakkında tahliye kararı verirken, gazeteci Hamdullah Bayram’ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Duruşma 5 Temmuz’a ertelendi.

Kaynak: ANKA / Yeni