Amasya Müzesi'nin en gizemli koleksiyonu: Türkiye'nin en geniş mumya ailesi

Amasya Müzesi’nin en gizemli koleksiyonu: Türkiye’nin en geniş mumya ailesi

Amasya Müzesi’nin en gizemli koleksiyonu: Türkiye’nin en geniş mumya ailesi

AMASYA Amasya Müzesi’nde sergilenen yaklaşık 700 yıllık 8 mumyadan oluşan koleksiyon Türkiye’nin en büyük mumya ailesi olarak biliniyor. Gizemli mumyalar müzeye gelen ziyaretçilerin en merak ettiklerinin başında geliyor.

İlhanlılar periyodunda Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Buyruğu İşbuğa Nuyin, İzzettin Mehmet Pervane Beyefendi, eşi ve çocuklarına ilişkin mumyalar, nem ile ısı ayarı yapılan özel kısımda koruma ediliyor. 14. yüzyıldan kalma mumyalar iç organlarıyla mumyalanan Türk ve Müslüman bireyler olarak dikkat çekiyor.

“Yüzyıllardır çok güzel korunmuşlar”

Müzeyi ziyarete gelen vatandaşlardan Demet Durak, “İlk sefer mumya gördüm. Hakikaten yüzyıllardır çok güzel korunmuşlar. Yüz sözleri bile korunmuş. Hakikaten çok ilgimi çekti. Bilhassa bebek mumyası bir anne olarak beni çok etkiledi” dedi.

Samsun’dan gelen öğrenci kümesine müzeyi gezdiren rehber Mustafa Uğur, Anadolu’nun en geniş mumya koleksiyonunun Amasya’da bulunduğunu söyledi. Mumyaları yalnızca sinemalarda izlediğini anlatan Saadet Özcan da 22 yıl evvel ziyaret ettiği Amasya Müzesi’nin konseptini ise çok beğendiğini söyledi.

18 Mayıs Müzeler Günü hasebiyle düzenlenen programa katılan Amasya Valisi Mustafa Masatlı ise müzelerdeki yapıtların insanlığın mirası olduğuna işaret etti. Müzede sergilenen mumyaların en dikkat çeken koleksiyonlar ortasında yer aldığına değinen Vali Masatlı, “Bizin inancımızda mumyalarla pek karşılaşılmaz. Ancak burası Anadolu coğrafyasında Müslüman olan insanların mumyalanmış formda koruma edildiği birinci ve tek müzemiz” diye konuştu.

Tanrıçalı mozaik sergilenmeye başladı

10 yıl evvel hafriyatta bulunan rahmeti temsil eden tanrıça figürünün olduğu Roma devrine ilişkin bin 700 yıllık mozaiğin müzeye taşınması sonrası çalışmalarla ilgili habercilerin sorularını yanıtlatan Masatlı, şimdi biten çalışma konusundaki ayrıntılı açıklamayı yakında yapacaklarını açıkladı. Fotoğraf standının de düzenlendiği programda Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Bilal Eken ile Amasya Müzesi Müdürü Celal Özdemir de yer aldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Murat Çelik – Kültür Sanat