Altının gram fiyatı 1.266 lira düzeyinden süreç görüyor

Altının gram fiyatı 1.266 lira düzeyinden süreç görüyor

Dün, altının ons fiyatındaki düşüşe paralel bedel kaybeden altının gram fiyatı, günü yüzde 0,68 azalışla 1.267 liradan tamamladı.

GRAM, ÇEYREK VE CUMHURİYET ALTINI FİYATLARI

Altının gram fiyatı, yeni güne de kıymet kaybıyla başlamasının akabinde saat 11.00 prestijiyle evvelki kapanışın yüzde 0,1 altında 1.266 liradan süreç görüyor. Birebir dakikalarda çeyrek altın 2.080 lira, Cumhuriyet altını da 8.420 liradan satılıyor.

DÜŞÜŞ SÜRÜYOR

Altının ons fiyatı dün yüzde 0,72 düşüşle 2.015 dolardan kapanmasının akabinde şu sıralarda yüzde 0,3 azalışla 2.009 dolardan alıcı buluyor.

ANALİSTLERİN YORUMU

Analistler, ABD’de devam eden borç limiti krizi ve para siyasetlerine ait taraf arayışının devam ettiğini belirterek, süregelen belirsizliklerin varlık fiyatları üzerinde oynaklığı artırabileceğini kaydetti.

Dün açıklanan bilgilere nazaran, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) nisanda aylık yüzde 0,2 ve yıllık yüzde 2,3 ile beklentilerin altında kaldığını söz eden analistler, Minneapolis Fed Lideri Neel Kashkari’nin kelamla yönlendirmelerde yüksek enflasyonun düştüğüne dair birtakım delillerin olduğunu ama hala sıkı para siyasetine devam etmenin gerekliliğinden bahsettiğini bildirdi.

İŞSİZLİK MAAŞI MÜRACAATLARINDA ARTIŞ

Analistler, ABD’de birinci sefer işsizlik maaşı müracaatında bulunanların sayısının 6 Mayıs ile biten haftada 264 bine yükselerek beklentileri aştığını ve Ekim 2021’den bu yana en yüksek kıymetini kaydettiğini hatırlatarak, ekonomik aktiviteye ait data akışının piyasaların odağında olacağını belirtti.

ABD İLE ÇİN ORTASINDAKİ GÖRÜŞME

Dün ABD ile Çin ortasında bir görüşme gerçekleştirildiğinin duyurulmasıyla alakaların normalleşebileceği beklentisini öne çıktığını bildiren analistler, ABD tahvil piyasasında 10 yıllık tahvil faizinin yaklaşık 7 baz puan gerileyerek yüzde 3,45’e indiğini aktardı. Analistler, bugün ABD’de Michigan Üniversitesi itimat endeksi bilgilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan altının ons fiyatında 2.000 doların takviye, 2.030 ve 2.040 doların direnç pozisyonunda bulunduğunu bildirdi.

Kaynak: AA / Duhan Değirmenci – İktisat