Almanya'da Türk Gencinden Matematik ve Fizik Olimpiyatlarında Derece

Almanya’da Türk Gencinden Matematik ve Fizik Olimpiyatlarında Derece

Almanya‘da Türk gencinden matematik ve fizik olimpiyatlarında derece

Türk öğrenci Nürnberg-Erlangen Friedrich-Alexandar üniversitesinin Fizik kısmına kabul edildi

NÜRBURG – Almanya‘nın Erlangen kentinde yaşayan ve Erlangen’de Albert-Schweitzer-Gymnasium 10’uncu sınıfta okuyan 15 yaşındaki Efe Berk Gökkuş, Matematik ve Fizik olimpiyatlarında başarılı dereceler alması nedeniyle Nürnberg-Erlangen Friedrich-Alexandar Üniversitesi’nin fizik kısmına kabul edildi.

Almanya‘da Türk genci başarılarıyla ses getirdi. Ülkenin Erlangen kentinde yaşayan Efe Berk Gökkuş, üniversiteye girmek için lise eğitiminin akabinde üniversiteye giriş imtihanına girilmesi gerekirken, matematik ve Fizik olimpiyatlarındaki başarısı nedeniyle Nürnberg-Erlangen Friedrich-Alexandar Üniversitesi fizik kısmına kabul edildi.

En başarılı beş öğrenciden biri

Efe Berk Gökkuş, 2 yıldır üstün yetenekli öğrencilerin yer aldığı Orta Frankonya Özel Eğitim programında tek Türk öğrenci olarak Almanya tarafından verilen özel bir eğitim alıyor. Ayrıyeten Bavyera eyaleti tarafından Matematik kısmında bu yılın 10’uncu sınıflar ortasındaki en başarılı beş öğrenciden biri olarak muvaffakiyet mükafatına hak kazandı. Gökkuş mükafatını, 14 temmuzda Nürnberg’de alacak.

Almanya’nın Kiel kentinde düzenlenen ve Bavyera Eyaletinden yalnızca 6 öğrencinin, Almanya genelinde ise 50 öğrencinin katıldığı Almanya Fizik olimpiyatları ekibi seçmelerinde 32’inci olan Efe, üniversitedeki birinci yarı yıl eğitimini de 1.0 not ile bitirip yaz tatilinde fizik eğitimine devam etme hakkı kazandı.

“Deneysel Fizik dersini üstün muvaffakiyetle tamamlamıştır”

Lisedeki 2’inci yılında üniversiteye kabul edilen öteki bir öğrencinin olmaması nedeniyle öğretmenleri tarafından tebrik edilen ve özel müsaadeyle üniversiteye gitmeyi başaran Efe Berk, maksadım fizik ve matematik alanında başarılara imza atan bir fizik profesörü olmak” dedi.

Gökkuş’a üniversiteye kabul edilmesine yönelik muvaffakiyet dokümanını Nürnberg-Erlangen Friedrich-Alexander Üniversitesinden Prof. Dr. Andreas Hirch verdi.

Efe Berk Gökkuş’un aldığı evrakta “Erlangen Albert-Schweitzer-Gymnasium 10. sınıf öğrencilerinden Efe Berk Gökkuş, Friedrich-Alexander-Universitesi Fizik Kısmı 2022/23 eğitim yılının birinci yarısında “Deneysel Fizik” dersini üstün muvaffakiyetle tamamlamıştır. Bu evrak, bitirme imtihanında aldığı sonuç olarak ilerideki üniversite eğitiminde geçerli sayılacaktır” yazısı yer aldı.

“Tek Türk genci olması bizleri gururlandırıyor”

Efe Berk Gökkuş’un bilgisayar mühendisi olan annesi Çiler Gökkuş ve babası Serdar Gökkuş yaptığı açıklamada, “Bizler için dünyadaki en kıymetli varlıklarımız çocuklarımızdır. Bizler ebeveynler olarak çocuklarımızın geleceğini düşünürsek ve çocuklarımızı uygun bir meslek sahibi olarak görmek istiyorsak onlarla yakından ilgilenmeliyiz. Çocuklarımızın yerinin okul ve bilim yerleri olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Efe oğlumuzun Almanya genelinde birçok seminer ve konferansa katılması tıpkı vakitte okul orkestrasında gitar çalan tek Türk genci olması bizleri gururlandırıyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / İlhan Baba – Eğitim