Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Bu ay 2 milyar 449 milyon TL meskende bakım yardımı hesaplara yatırılıyor

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: Bu ay 2 milyar 449 milyon TL meskende bakım yardımı hesaplara yatırılıyor

AİLE ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, bakıma muhtaçlığı olan ağır engelli vatandaşlar ve ailelerine ekonomik takviye sağlamak maksadıyla bu ay toplam 2 milyar 449 milyon TL meskende bakım yardımını hesaplara yatırmaya başladıklarını açıkladı.

Bakan Derya Yanık, aileleri yanında kalan engellilere gündüz bakım hizmeti, konutta bakım yardımı üzere hizmet modelleriyle dayanak olduklarını belirterek, engelli bireylerin öncelikle aile yanında desteklenmeleri niyetiyle 2006 yılında başlatılan Meskende Bakım Yardımı ile bakıma gereksinim duyan ağır engelli yakını olan ve bakımını üstlendiği için çalışamayan vatandaşların desteklendiğini hatırlattı.

Bakan Yanık, 2023 yılı Ocak-Temmuz devri için Meskende Bakım Yardımı’nın 3 bin 336 TL’den 4 bin 336 TL’ye çıkarıldığını belirterek, “Bakıma gereksinimi olan engelli vatandaşlar ve aileleri için bu ay toplam 2 milyar 449 milyon TL Konutta Bakım Yardımı’nı hesaplara yatırmaya başladık. Bu ay 569 bin vatandaşımız Meskende Bakım Yardımı’ndan yararlanıyor. Ödemelerin tüm engelli vatandaşlarımıza güzel olmasını dilerim” dedi.Bakanlık olarak engelli bireylerin eğitim, sıhhat, güvenlik, istihdam üzere temel haklarına tam olarak ulaşmaları için hak temelli bir bakış açısıyla siyasetler geliştirdiklerini vurgulayan Bakan Yanık, şunları kaydetti: “İçerisinde bulunduğumuz Engelliler Haftası’nda bir kere daha lisana getirelim ki, bizler bakanlık olarak engelli vatandaşlarımızın karşılaştıkları problemleri tahlile kavuşturmak için tüm uğraşımızla çalışmaya devam edeceğiz. Emelimiz evvel kalplerdeki pürüzleri kaldırarak tüm vatandaşlarımızın birlikte ahenk içerisinde karşılıklı hürmet ve sevgi ortamında yaşayabildiği bir Türkiye‘nin inşasıdır. Bu çerçevede engellilik alanındaki Türkiye Yüzyılı vizyonumuz ile hiç kimseyi geride bırakmayan toplum vizyonu ile hareket ederek, engelli bireylerin kendi toplumsal etraflarında, ayrımcılığa uğramaksızın toplumsal ömrün her alanına faal ve bağımsız bir formda iştiraklerini sağlayacağız.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat