ABD'de siyahi evsizi boğan eski asker için internetten yaklaşık 2,5 milyon dolar bağış toplandı

ABD’de siyahi evsizi boğan eski asker için internetten yaklaşık 2,5 milyon dolar bağış toplandı

ABD’de New York metrosunda siyahi evsiz Jordan Neely’yi boğarak öldüren eski asker Daniel Penny’nin mahkeme masrafları için harekete geçildi. Penny için açılan internet sitesinde rekor seviyede bağış toplandı.

2 MİLYON DOLARDAN FAZLA PARA TOPLANDI

Raiser & Kenniff Hukuk Ofisi tarafından Penny ismine oluşturulan yardım sitesi bağışçıların akınına uğradı. Sitede, 51 binden fazla bağışçının toplam 2 milyon 497 bin dolar para yardımında bulunduğu görüldü.

ÜNLÜ İSİMLER DE BAĞIŞTA BULUNDU

Bağışta bulunanlar ortasında 2024 Başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi partiden aday olan teşebbüsçü Vivek Ramaswamy’nın 10 bin dolar, Amerikalı müzisyen Kid Rock’ın da 5 bin dolar ile yer alması dikkat çekti. Toplanan ölçünün, Neely’nin vefatından ötürü suçlanan Penny’nin mahkeme ve gelecekte muhtemel tazminat davası masrafları için kullanılacağı kaydedildi.

KEFALET İLE ÖZGÜR BIRAKILMIŞTI

Penny, ikinci derece cinayet suçlamasıyla 12 Mayıs’ta çıkarıldığı mahkemede 100 dolar kefalet ile hür bırakılmıştı. Hakkındaki davada hatalı bulunması halinde Penny, 15 yıla kadar mahpus ile yargılanacak.

OLAY

Akıl sıhhati problemleri olan 30 yaşındaki evsiz Jordan Neely, 1 Mayıs’ta bir metro istasyonunda yolculara karşı agresif hareketler sergilemişti. Neely, eski Amerikan deniz piyadesi Daniel Penny tarafından boğazı sıkılarak denetim altına alınmaya çalışılırken hayatını kaybetmişti. Evvel gözaltına alınan 24 yaşındaki genç asker daha sonra hür bırakılmıştı. Avukatı Thomas Kenniff, Penny’nin olay anında kendisini ve öteki yolcuları müdafaaya çalıştığını savunmuştu. Görgü şahitleri Neely’nin yolculara bağırdığını fakat saldırmadığını beyan etmişti. Evsiz adamın mevti günlerdir reaksiyonlara ve protestolara neden olmuştu. Askeri kayıtlar, siyahi Neely’nin vefatına sebep olan Penny’nin ABD Deniz Kuvvetlerinde dört yıl askerlik yaptığını ve çavuş rütbesiyle Haziran 2021’de terhis edildiğini gösteriyor.

Kaynak: AA / Islam Gerçek – Aktüel