3 Temmuz, dünya tarihindeki en sıcak gün olarak kayıtlara geçti

3 Temmuz, dünya tarihindeki en sıcak gün olarak kayıtlara geçti

Küresel ortalama sıcaklığın 17,01 derece olarak ölçüldüğü 3 Temmuz, dünyada tüm vakitlerin en sıcak günü olarak rekor kırdı. İnsan faaliyetleri kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı çok sıcak hava dalgalarının tüm dünyada tesirini gösterdiği bu devirde, 3 Temmuz tüm vakitlerin en sıcak günü oldu.

2016 YILINDAKİ REKORU GEÇTİ

ABD meteoroloji servisi Etraf Muhafaza Ulusal Merkezinin (NCEP) datalarına nazaran, dün kaydedilen rekor sıcaklık, Ağustos 2016’da ölçülen 16,9 dereceyi aştı.

150 KİŞİ ÖLDÜ

Son haftalarda ABD sıcak hava dalgasının tesirinde bulunurken, Çin 35 dereceyi aşan sıcaklıkla uğraş ediyor. Hindistan’da tesirini gösteren çok sıcaklar 150’yi aşkın can kaybına yol açtı. İran resmi ajansı IRNA’ya nazaran, Zehek ve Hirmend kentlerinde sıcaklık 50 dereceyi buldu.

ERKEN İHTAR SİSTEMLERİ KRİTİK

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), bugün El Nino şartlarının başladığını duyurdu. El Nino’nun global sıcaklık artışını hızlandıracağı bildirilen WMO’nun açıklamasında, dünyanın farklı bölgelerinde hava şartlarının etkileneceği, can güvenliği için erken ihtar sistemlerinin kritik olduğu söz edildi.

Kaynak: AA / Nuran Erkul Kaya – Dünya