2. Akdeniz Edebiyat Günleri Bodrum'da düzenlendi

2. Akdeniz Edebiyat Günleri Bodrum’da düzenlendi

‘2. Akdeniz Edebiyat Günleri’, 23-24 Haziran günlerinde Bodrum Belediyesi ve Livaneli Vakfı tertibiyle Bodrum‘da düzenlendi.

Trafo Bodrum Hakan Aykan Kültür ve Sanat Merkezi’nde 23 Haziran’da yapılan açılış kokteyli ile başlayan ‘Akdeniz Edebiyat Günleri’nin ikinci gününde Ramada Resort by Wyndham Bodrum’da 3 oturumla Cumhuriyet‘in 100. yılında “Edebiyat ve Tarih” konuşuldu.

Gazeteci, üretimci, muharrir Fatih Türkmenoğlu’nun sunuculuğunu yaptığı, gazeteci müellif Büşra Sanay ve oyuncu, direktör, müellif Tamer Levent’in moderatörlüğünü yürüttüğü 2. gün oturumlarında Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ile Livaneli Vakfı Genel Sekreteri Şule Bucak açılış konuşmalarını yaptı.

Edebiyat ve tarihin detaylı olarak ele alındığı 2. güne; muharrir Zülfü Livaneli, yazın bilimci-yazar Prof. Dr. Onur Bilge Kura, Oksijen Gazetesi Muharriri Prof. Ali Yaycıoğlu, PEN International Lideri Muharrir Burhan Sönmez, Alman Federal Meclisi Türkiye Danışmanı Türkolog Joseph Sattler, akademisyen Burcu Karahan, müellif Louis de Bernières, müellif Latife Tekin ve PEN Türkiye Lideri Gazeteci-Yazar Zeynep Oral konuşmacı olarak katılırken; edebiyat ile tarihi ilişkilendirerek değerlendirmelerde bulundu.

Oturumlar öncesi yapılan açılış konuşmalarında Livaneli Vakfı Genel Sekreteri Şule Bucak, edebiyatçının tarihi ve tarihi olayları kendi süzgecinden geçirdiğini ve edebiyatçıların tarihi gerçekleri bilmesinin gerekli olduğu kanısını savunurken, Akdeniz Edebiyat Günleri’nin mana ve değerine de değindi.

Bodrum Belediye Lideri Ahmet Aras ise edebiyat ve tarihin birbirinden ayrılmaz iki disiplin olduğunu belirtirken Bodrum’a katkı sunmuş tarihi kişilikler ile sanatçı ve edebiyatçılara değindi. Lider Aras, şunları söyledi:

“Edebiyat ve tarih. İki disiplin de birbirinden ayrılamaz durumda. Tarihi, tarihçiler kaleme alıyorlar lakin o tarihi olayları edebi bir lisanla yazıya dökerek estetik ve sanatla birleştirip insanların dikkatine sunan edebiyat. Kendi ülkemizde de bunun hoş örneklerini her vakit görüyoruz. Siyaset, tarih, edebiyat hepsi birbiriyle ilintili şeyler. Bizler de siyasetçiler olarak aslında bu disiplinlerin hiç de dışında değiliz. Herodot Haftası, Akdeniz Edebiyat Günleri, Halikarnas Balıkçısı Anma Aktiflikleri üzere birçok aktifliğe konut sahipliği yapıyor ve Bodrum ile buluşturmaya çalışıyoruz. Olağan ki Bodrum ismi ve tarihi potansiyeli münasebetiyle turizm potansiyeli, hasebiyle dünyanın da dikkatini verdiği bir destinasyon. O yüzden bizim yaptığımız bütün faaliyetlerin hepsinin milletlerarası seviyede olması kaçınılmaz olmalıdır. Bunun için dünyanın her yerinden çok kıymetli bilim insanlarını ve çok değerli sanatkarları, edebiyatçıları da bugün ortamızda görmekten ötürü çok büyük bir memnunluk duyuyorum. Bodrum’da Tarihin Babası olarak isimlendirilen Herodot doğmuştur ve yaşamıştır. Artık tarih edebiyat alakasını konuşurken Herodot’u muhakkak anmak gerekiyor. Sonrasında da birçok edebiyatçı Bodrum’dan gelmiş geçmiş. Halikarnas Balıkçısı’nı konuşursak, çağımızın en büyük filozoflarından birisidir kendisi. O, tarihle edebiyatı yapıtlarında çok somut bir halde birleştirmiş, Türkiye’nin ve dünyanın dikkatine sunmuş çok değerli bir şahsiyetimiz. Önümüzdeki yıllardaki çalışmalarımızda da daha kalabalık tahminen de çok daha büyük bir iştirakle bu hoş ve manalı aktifliği daima birlikte idrak etmeye; halkımızı, Bodrum’u, Türkiye’yi davet ediyorum.”

Oturumların sonunda soru-yanıt kısmı yapılarak; iştirakçilerin ihtilaller, Cumhuriyet ve eserler ile ilgili çeşitli sorularına cevap verildi. Aile fotoğraf çekiminin de yapıldığı panel sonunda, konuşmacılara Bodrum Sıhhat Vakfı’nın özel ihtiyaçlı öğrencilerinin çizimleriyle oluşan seramik eserler armağan edildi.

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat