Zaporijya Nükleer Santrali vurulacak iddiası! Rusya ve Ukrayna birbirini suçluyor

Zaporijya Nükleer Santrali vurulacak iddiası! Rusya ve Ukrayna birbirini suçluyor

Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski, Rus ordusunun Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki birtakım güç ünitelerinin çatısına patlayıcıya benzeyen unsurlar yerleştirdiğini sav etti. Dünyayı uyaran Zelenski, radyasyon tehlikesine dikkat çekti. Rusya kanadından yapılan açıklamada ise bugün Ukrayna‘nın Zaporijya Nükleer Santraline taarruz düzenleyeceği öne sürüldü.

RADYASYON TEHLİKESİNE DİKKAT ÇEKTİ

Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna‘nın önderi Zelenski, toplumsal medya hesabından yaptığı görüntülü açıklamada, Rusların denetiminde bulunan nükleer santraldeki durumu kıymetlendirdi. Radyasyonun tüm dünya için bir tehdit olduğuna işaret eden Zelenski, nükleer santralin radyasyon tehdidinden büsbütün korunması gerektiğinin altını çizdi.

“PATLAYICI HUSUSLAR YERLEŞTİRDİLER”

Zelenski, devletlerin neler olup bittiğini ve kimin suçlanacağını izmir escort tam olarak bilmek için istihbarat yeteneklerine sahip olduğuna değinerek, “Elimizdeki istihbarat bilgilerine nazaran, Rus ordusu, Zaporijya Nükleer Santrali’nin kimi güç ünitelerinin çatısına patlayıcıya benzeyen unsurlar yerleştirmiştir.” dedi.

“TEK TEHLİKE KAYNAĞI RUSYA”

Muhtemelen Rusların santrale bir hücum simüle etmek istediğini sav eden Zelenski, “Belki de diğer bir senaryoları var. Lakin her halükarda dünya, Zaporijya Nükleer Santrali için tek tehlike kaynağının Rusya olduğunu görüyor.” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA: UKRAYNA BUGÜN NÜKLEER SANTRALE ATAK DÜZENLEYECEK

Rus nükleer güç şirketi Rosenergoatom’un Genel Müdür Danışmanı Renat Karaçaa ise Rossiya-24 televizyonu canlı yayınında yaptığı açıklamada, 5 Temmuz gecesi Ukrayna ordusunun Zaporijya Nükleer Santraline hücum düzenleyeceğini savundu.

Kaynak: AA / Aliia Raimbekova – Dünya