Yaşar Doğu'nun meskeni müze olarak açılacak

Yaşar Doğu’nun meskeni müze olarak açılacak

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş, Türk Güreş Vakfı’nın Olağan Genel Şurası’nda Haysiyet Yüksek Heyeti Üyesi seçildi. Ödemiş, toplantıda yaptığı açıklamada; Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Yaşar Doğu‘nun meskeninin müze olarak Başşehre kazandırılacağını duyurdu.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş, Türk Güreş Vakfı’nın Olağan Genel Heyeti’nde Haysiyet Yüksek Konseyi Üyesi seçildi. Ödemiş toplantıda yaptığı konuşmada; Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu Yaşar Doğu‘nun meskeninin müze olarak yine kazandıracaklarını duyurdu.

İMAR PLANI DEĞİŞTİRİLECEK

Yaşar Doğu‘nun 1950’li yıllarda elde ettiği dünya şampiyonluğundan kazandığı para ödülüyle aldığı, İsmet Paşa Mahallesi, Uzun yol Sokak, No: 41’ de bulunan ve geçmiş periyotta yıkılan 2 katlı mesken yapılacak imar planı değişikliklerinin ardından  “Yaşar Doğu Meskeni ve Müzesi” olarak Başşehre ve Türk sporuna kazandırılacak.

AMAÇ: TÜRK GÜREŞ SPORUNA VE GÜREŞE EMEK VERENLERE SAHİP ÇIKMAK

Türk güreş sporuna dayanak vermek ve daha ileri boyutlara taşımak, gelecek kuşaklara spor şuurunu aşılamak emeliyle gerçekleştirilen konseyde; Milli Güreşçi, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Ahmet Ayık da Güreş Vakfı Lideri seçildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Lideri Bekir Ödemiş, şunları söyledi:

“Dünya güreşinin altın ismi Dünya ve Olimpiyat Şampiyonumuz Yaşar Doğu 1950’li yıllarda ömrünün bir kısmını İsmet Paşa Mahallesi, Uzun Yol Sokak, 41 numaradaki meskeninde geçirmiştir. 1980 yılında kurulan Türk Güreş Vakfı Türk güreşini Türk güreş sporuna ve güreşe emek verenlere sahip çıkıp Türk güreşini daha ileri noktalara taşımak ve bilimsel manada ahlaklı atlet yetiştirmek üzere hakkında bilgi verdi. Karşılaşmada dünya şampiyonu olunca almış olduğu para ödülüyle bu meskeni almış. Üst katta ailesiyle kendisi oturmuş, alt katta da ne kadar Anadolu’da genç, yetenekli, güreşçi, atlet varsa onları keşfederek kendi imkanlarıyla hem barınma hem yeme-içme gereksinimlerini karşılayarak Türk güreşine kazandırmış. Mahmut Atalay, Teyfik Kış, Mustafa Dağıstanlı ve Ahmet Ayık üzere isimler bunların başlıcaları…  Ancak geçmiş devirde maalesef Yaşar Doğu’nun konutu yıkılmış, konutunun bulunduğu alanda imar planı da sıhhat tesisi olarak işlenmiş. Yaşar Doğu’nun meskenini tekrar yapıp ‘Yaşar Doğu Güreş Müzesi’ olarak hem Yaşar Doğu’yu orada gelecek kuşaklara unutturmadan taşıyabilmek hem de Türk güreşine gönül vermiş şampiyonlarımızı orada hepsini birden anılması için bir müze kurulması çalışmaları başladı.  Öncelikle imar alanı meselesini çözüp daha sonra da mülkiyet meselesini projesi de aslında uygun halde hazırlandı. Türk güreşine kıymet katmış dünya şampiyonlarımızı orada yaşatmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: ANKA / Kültür Sanat