Uluborlu'da Kiraz Üreticileri İhracatçıların Fiyat İndirimine Reaksiyon Gösterdi

Uluborlu’da Kiraz Üreticileri İhracatçıların Fiyat İndirimine Reaksiyon Gösterdi

-TÜRKİYE’nin kiraz üretim merkezlerinden Isparta’nın Uluborlu ilçesinde ihracatçı firmalar kiraz alım fiyatını 1 günde yarı yarıya indirince üreticiler, hasadı bırakıp, satışı durdurdu.

Kiraz üretimiyle ismini duyuran Uluborlu’da, dün kiraz fiyatının yarı yarıya düşürülmesine üretici tepki gösterdi. Kiraz dönemi şimdi başlamamasına karşın mal alımı için ilçeye gelen ihracatçı firmalar, birinci gün kilosunu 65 lira olarak belirlediği kiraz alımını 30 liraya düşürdü. Maliyetler nedeniyle yüksek fiyat beklentisinde olan üretici, dünkü karara reaksiyon gösterip, hasadı durdurdu. Bu gelişme sonrası Uluborlu Belediyesi de dün akşam saatlerinde kiraz alım yerinin etrafını iş makineleriyle kapattı. Belediye Lideri Aziz Tuna, üreticiler ile kahvehanede toplantı yaptı.

‘ŞİMDİLİK KİRAZ SATIŞI YAPMIYORUZ’Belediye Lideri Aziz Tuna, DHA’ya bahisle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Uluborlu, kiraz ihraç edilen, kirazın üretildiği en eski yerleşim yeridir ve tescillidir. Bugün emekçi maliyetleri, ilaç ve gübre fiyatları bakımından maliyetler artmışken; fiyatın yarı oranına indirilmesi son derece yanlış. Şimdi kiraz dönemi başlamadan gelen firmalar, birinci gün 65 liradan alım yapacağını açıklamış; sonraki gün fiyatı 30 lira olarak güncellediğini ilan etmiştir. Bu, Uluborlu’nun makus talihi haline geldi. Her yıl benzeri olaylarla karşılaşmaktan artık bıktık. Bu sabah Sayın Kaymakamımızın da iştirakiyle tüccarlarla bir toplantı gerçekleştirip, fiyatı makul bir sayıya çekmelerini önerdik. Bu akşama kadar görüşüp, bize neticeyi bildirecekler ve biz de ona nazaran karar vereceğiz. Şimdilik kiraz satışı yapmıyoruz. Buradan şunu anlıyoruz ki; artık burada üretici birliği kurmak kaçınılmaz oldu. Üreticinin hakkını savunacak, eseri hak ettiği kıymette satacak birliği, en kısa müddette kuracağız. Uluborlu halkı, bu olanları hak etmiyor.”


Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Nurettin Arkan – İktisat