U19 Erkek Basketbol Ulusal Ekibi, yurda döndü

U19 Erkek Basketbol Ulusal Ekibi, yurda döndü

– U19 Erkek Basketbol Ulusal Kadrosu, yurda döndü

İSTANBUL – FIBA U19 Dünya Kupası’nda turnuvanın güçlü gruplarından ABD’yi yenerek üçüncü olan ve bronz madalya elde eden Türkiye U19 Erkek Basketbol Ulusal Grubu yurda döndü.

Macaristan’ın Debrecen kentinde düzenlenen FIBA 19 Yaş Altı Erkekler Dünya Kupası’nın üçüncülük maçında ABD’yi 84-70’lik skorla yenerek bronz madalya kazanan Türkiye U19 Erkek Basketbol Ulusal Ekibi, yurda döndü. Ulusal kadro kafilesi, saat 12.30’da İstanbul Havalimanı’na geldi. Ay-yıldızlı atletler, burada basketbol federasyonu yetkilileri tarafından çiçeklerle karşılandı.

Ömer Onan: “Altın nesil geliyor”

Kafileyle birlikte Macaristan’dan İstanbul’a gelen Türkiye Basketbol Federasyonu Lider Vekili Ömer Onan, “Bu çocuklar uzun vakittir birlikte düzgün işler çıkartıyor. Geçen sene bu kuşak U18 olarak Avrupa finali oynadı ve ikinci oldu. Birebir kuşak U19 olarak bu sefer de dünya üçüncüsü oldu. Bir altın kuşak geliyor diyebiliriz. İnşallah 3-4 sene içerisinde de A Mili Grup’ya adapte olurlar. Hepsiyle çok gurur duyuyoruz. Başta Fikret hoca olmak üzere tüm oyuncuları tebrik ediyorum. Alt yapılarımızda devşirme oyuncumuz yok. Alt yapıda biz devşirme oyuncusuna taraftarı değiliz” sözlerini kullandı.

Fikret Doğan: “Onları takip etmeye devam edin”

U19 Basketbol Ulusal Kadrosu Antrenörü Fikret Doğan çok gururlu olduklarını lisana getirerek, “Çok değerli işler yapıyor çocuklarımız. Geçen sene İzmir’de bu çocuklar Avrupa ikincisi olmuştu. ABD dünya basketbolunda ekol bir ülke. O ülkeyi yenmek bizim atletlerimize nasip oldu. Ben çok memnunum ve gururluyum. Onları takip etmeye devam edin” halinde konuştu.

Berke Büyüktuncel: “Böyle bir muvaffakiyete muhtaçlığımız vardı”

Takım kaptanı Berke Büyüktuncel de hislerini şu sözlerle aktardı:

“Bizim için ve Türk halkı için büyük bir maç oldu. Türkiye’nin bu türlü bir muvaffakiyete muhtaçlığı olduğunu düşünüyorum. Dünya üçüncüsü olduk ve bunun bizim için inanılmaz bir gururu var. Daha uygun bir derece bekliyorduk fakat bu muvaffakiyet bizim için uygun olduğunu düşünüyorum. ABD maçına çok âlâ hazırlanmıştık. Zira Türkiye’ye bir madalya ile dönmek istiyorduk. Lakin İspanya maçı bizim için dertli oldu. Heyecan ve yorgunlukla birlikte berbat bir maç geçirdik lakin ABD maçıyla bunu telafi ettiğimizi düşünüyorum.”

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Tuncer Cengiz – Spor