Ten uyuşmazlığı çiftlerin tek taraflı veya karşılıklı olarak birbirlerinin tenlerinden hoşlanmamaları ve zevk alamamaları sorununa deniyor. Ten uyuşmamazlığı ilişkinin başında değil ilerleyen zamanlarda da ortaya çıkabiliyor. Genel olarak rutin ilişkilerde eşlerin kaybolmasıyla ortaya çıkıyor.

Görücü usulü evliliklerin günümüzde hala devam ettiği toplumuzda ilk gece böyle bu şekilde sürprizle karşılaşılması oldukça mümkün gözüküyor. Cinselliğin sağlıklı yaşanabilmesinin ilk koşulu olarak eşlerin uyumu gösteriliyor. Ruhsal ve fiziksel olarak uyumlu olan çiftlerin ilişkileri de uyumlu ve sağlıklı olur.

Peki ten uyuşmazlığının tedavisi var mıdır?

Birbirlerine dokunmaktan rahatsız olan ve haz duymayan böylece cinselliğin kabus haline geldiği ilişkiler de temel sorunu olan ten uyumsuzluğu ne yazık ki tedavi edilebilen ya da geçici olan bir durum değildir.

İlk dönemde ten uyumsuzluğu olmayan çiftlerde eşlerden biri ilişkinin monotonluğundan yorulmuş ve farklılık arıyor olmasından dolayı ortaya çıkan olaya ikincil ten uyumsuzluğu adı verilir. Bu durumda da cinsel birliktelikler haz verici olmaktan çıkar başka bir hal alır.

Peki ikincil ten uyuşmazlığı sonsuza dek sürer mi?

İlişki sırasında orta çıkan ten uyuşmazlığı çözülemezken, ikincil ten uyuşmazlığı evlilik terapistleri veya cinsel terapistler tarafından başarıyla çözülebiliyor.

Cinsel bakımdan uyuşmadıklarını söyleyen çiftler, aslında kendi cinsel isteklerinin daha az olduğunu ya da zevk aldıkları cinsellik biçiminin eşlerinden farklı olduğunu anlatmaya çalışırlar. Bu duruma genel olarak ilişkilerin ilk dönemlerinde veya evliliklerin ilk yıllarında rastlanır. Uyumsuzluğun bir diğer nedeni ise, eşlerin cinsel isteklerinin ve haz alma şekillerinin aynı olmaması kaynaklıdır. İşte bu istekler ten uyumsuzluğunu tetikliyor.

Örneğin, erkek her gece birlikte olmak isteyebilirken, kadın için birliktelik haftada bir yeterli geliyor olabiliyor. Bunun tersinin de olması mümkün. Ayrıca diğer önemli bir konuda gerçek sevginin olmadığı ilişkilerde bu uyuşmazlığın kaçınılmaz olduğu doğrudur. Farklı sosyokültürel ve sosyoekonomik kesimler yine cinsellik hakkında farklı davranışlara sahiptir ve birliktelikleri ikincil ten uyuşmazlığını meydana getirebilir

Birincil ten uyuşmazlığı dediğimiz olay ilişkinin başında yaşanan, sonradan oluşmamış uyuşmazlık problemlerinde en iyi çözümün ne yazık ki erkeğin de kadının da daha mutlu olabileceği farklı bir eş aramaları olarak gözüküyor. Bu durum bir rahatsızlık olmadığı için tedavisi de normal olarak yoktur. Ancak; ten uyumsuzluğunun nedeni eşlerden birinin geçmişte yaşadığı bir travmaya neden olan kişi ile benzerliği olması ise terapi ile çözüm mümkün olabilir. Hipnoterapi ve regresyon terapisi bu konuda etkili olan yöntemlerin başında geliyorlar.

Çiftelerin birbirlerine açık olmaları, hissettiklerini, zevklerini, isteklerini, istemediklerini kısaca her şeyi birbirlerine açık şekilde dile getirmeleri sayesinde ikincil ten uyuşmazlığının çözümünde büyük bir kolaylık sağlayabilir. Bu konuda ilerleme kaydedemeyen çiftler bir cinsel terapist yardımıyla istedikleri çözüme ulaşmaları mümkündür.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz