Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin depremzedelerle ilgili kararına Kurum'dan reaksiyon: CHP'nin idare anlayışı tam da budur

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin depremzedelerle ilgili kararına Kurum’dan reaksiyon: CHP’nin idare anlayışı tam da budur

Deprem bölgesindeki vilayetlerden seçimlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’a büyük oranda oy verilmesinin akabinde, toplumsal medyada birtakım kullanıcılar depremzedelere yönelik hakaret içerikli paylaşımlar yaptı. Bu durum Türkiye’nin gündemine otururken CHP’li Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin, bir otelde konuk ettiği depremzedeleri seçimden 2 gün sonra çıkarma kararı alması büyük reaksiyon çekti.

KURUM: DEPREMZEDELERİ CHP’NİN İNSAFINA TERK ETMEDİK

Bu isimlerden biri de Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum oldu. Kurum yaptığı paylaşımda, “CHP’nin idare anlayışı tam da budur. İnsanlıkları partizanlığın önüne geçmiş, vicdanları kararmıştır. Lakin herkes müsterih olsun. Hiçbir vatandaşımız sahipsiz değil, Devletimiz her bir kardeşimizin yanındadır! Depremzedelerimizi CHP’nin insafına terk etmedik, bundan sonra da etmeyiz!” dedi.

DEPREMZEDELERİ AFAD AĞIRLAYACAK

Gelişmelerin akabinde AFAD Lideri Yunus Sezer imzası ile Tekirdağ Valiliği Vilayet Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Kahramanmaraş merkezli zelzeleler sebebiyle barınma muhtaçlığı duyan afetzedelerin Süleymanpaşa ilçesinde kiralanan otelde masraflarının bugüne kadar Tekirdağ Büyükşehir Belediyesince karşılandığı lakin afetzedelere verilen süreksiz konaklama hizmetinin sonlandırılacağı bilgisinin alındığı söz edildi.

Depremzedelerin milletin ve devletin emaneti olduğu belirtilen yazıda, “Asrın felaketine maruz kalan afetzedelerimizin milletimizin ve devletimizin emaneti oldukları hassasiyetiyle konaklama ve öbür muhtaçlıklarının tamamının karşılanması, konuklarımızın ne vakit isterlerse o vakte kadar konaklayacakları halde bedeli ödenmek kaydıyla otel tahsisinin sağlanması” istendi.

BÜYÜKŞEHİR KENDİNİ BU TÜRLÜ SAVUNDU: LİMİT SEBEBİYLE MÜHLETLERİ ERKEN DOLDU

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, “İlimize gelen depremzede kardeşlerimizin beklenenin çok üzerinde olması sebebiyle ve Cumhurbaşkanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan 5 milyon TL’lik limit sebebiyle öngörülen müddet erken dolmuştur.” sözü kullanıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Depremzede konuklarımızın konaklama yerlerinin değiştirilmesine ait bahis, bu limitlere mayıs ayı prestijiyle ulaşıldığı ve yapılan mukavele bedelinin tamamlanması sebebiyle Valilik ve AFAD’a bilgi verilerek ve koordineli bir formda otellerden AFAD’ın konaklama tesislerine nakledilecek olmasından ibarettir.”

BİR AÇIKLAMA DA VALİLİK’TEN

Tekirdağ Valiliğinden yapılan açıklamada, AFAD ve başka kurumlarla bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da depremzedelerin yanında olunacağı söz edilerek, afetzedelerin her türlü gereksiniminin karşılanmaya devam edileceği vurgulandı.