Tarihi direnişin 7. yılı! İşte 15 Temmuz gecesi tüm yaşananlar

Tarihi direnişin 7. yılı! İşte 15 Temmuz gecesi tüm yaşananlar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) silahlı kalkışmasına geçit vermemek için vücudunu kurşunlara siper ederek ulusal iradeye sahip çıkan Türk milletinin, “15 Temmuz direnişi”nin üzerinden 7 yıl geçti. Kurulduğu günden beri, “devletin kılcal damarlarına” sızmak için her türlü yolu deneyen FETÖ, “cemaat” ismi altında yaptığı hukuksuzluklar deşifre olunca 15 Temmuz gecesi darbe teşebbüsünde bulundu.

FİDAN’I ALIKOYACAKLARDI

Örgüt elebaşı Fetullah Gülen’in, 19 Mart 2016’da kamera karşısına geçerek yaptığı konuşmanın, darbe daveti olduğu belirlendi. Elebaşının bu talimatının akabinde Türkiye genelinde darbe hazırlıklarını tamamlayan sivil ve asker örgüt mensupları, harekete geçmek için 16 Temmuz saat 03.00’ü beklemeye başladı. Fakat ihanet teşebbüsüne saatler kala helikopter pilotu bir binbaşı, MİT Başkanlığına giderek FETÖ’cülerin Müsteşar Fidan’ı alıkoymayı planladığını ihbar etti. Fidan, bu bilgiyi periyodun Genelkurmay 2. Lideri Orgeneral Yaşar Güler’e bildirdi, daha sonra bir yardımcısını detayları aktarmak üzere Genelkurmay Başkanlığına gönderdi. Orgeneral Güler, MİT yetkilisiyle konuştuktan sonra devrin Genelkurmay Lideri Orgeneral Hulusi Akar’a görüşmenin içeriğini aktardı. Bunun üzerine Akar, Türk Silahlı Kuvvetler Harekat Merkezine, havadaki araçların üslerine dönmesini, hava alanının ise uçuşa kapatılması buyruğunu verdi.

HULUSİ AKAR’I ALIKOYDULAR

Bunun üzerine Akıncı Üssü’nde darbeyi yönetecek Adil Öksüz ve öbür sivil imamların onayıyla 16 Temmuz 03.00’te başlaması planlanan darbe teşebbüsü 15 Temmuz saat 20.30’a çekildi. Darbe teşebbüsü için talimat verildikten çabucak sonra Akıncı Üssü’nde toplanan Özel Kuvvetler Komutanlığından (ÖKK) seçilmiş teçhizatlı 33 bordo bereli, Genelkurmay Başkanlığı’na hareket etti. Mehmet Dişli, saat 21.00’de Orgeneral Akar’a darbeyi bildiri etti. Lakin Akar’ı ikna edemeyeceğini anlayan Dişli, makam odası dışında bekleyen takıma müdahale buyruğu verdi. Gözel, Yıkılkan, eski buyruk subayı Yarbay Levent Türkkan, eski buyruk subayı yardımcısı Yüzbaşı Serdar Tekin ve eski Başçavuş Abdullah Erdoğan, Orgeneral Akar’ı alıkoydu.

GECENİN BİRİNCİ ŞEHİDİ

Karargahtaki darbecilerin talimatı üzerine Polatlı’da konuşlu 58. Topçu Tugay Kumandanı eski Tuğgeneral Murat Aygün, Ankara’nın kritik noktalarını denetim altına almak için ortalarında füze rampa sistemlerinin de bulunduğu araçların kışladan çıkarılmasını emretti. Genelkurmay Başkanlığı İleti ve Evrak Dağıtım Sistemi (MEDAS) üzerinden “Hazırlık İkazı ve Birlik İntikali” başlıklı ihanet teşebbüsünün birinci bildirisi gönderildi. Darbeciler Partigöç ile Turhan’ın imzasını taşıyan kelamda sıkıyönetim atama listesi, MEDAS üzerinden birliklere gönderildi. Bu bildiriden sonra darbeciler, kentlerin kritik yol ve kavşakları ile kamu kurumlarının işgali için birebir sistem üzerinden “Zırhlı Muharebe Aracı İntikali” bahisli ikinci buyruğu yayımladı. MEDAS üzerinden gerisi gerisine ileti gönderen darbeciler, saat 21.53’te kışla dışındaki askerlerin birliklerine katılması buyruğunu verdi. Bunun üzerine harekete geçen darbeciler, Kağıthane’deki “İstanbul’un gören gözü” olarak bilinen Afet Uyum Merkezi’ni (AKOM) işgal etti. Kara Kuvvetleri Kumandanı Çolak’ın müdafaa Astsubayı Bülent Aydın, Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nda darbecilerce şehit edildi ve Aydın, 15 Temmuz’un birinci şehidi olarak kayıtlara geçti.

22.28’DE TELEVİZYONA GEÇMEYE BAŞLADI

Akıncı Üssü’nden havalanan F-16’lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başladı. Askeri hareketliliğe ait gelişmeler, haber kanallarına saat 22.28’de yansıdı. Televizyonlar, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçişlerin askerlerce engellendiğini “son dakika” olarak duyurdu. Periyodun Başbakanı Binali Yıldırım, saat 23.02’de NTV’ye telefonla bağlanarak, “Milleti temsil eden hükümet iş başındadır. Bu kalkışmayı yapanlar, bu çılgınlığı yapanlar, bu kanunsuz hareketin içerisinde olanlar en ağır halde bedelini ödeyeceklerdir.” dedi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, saat 23.05’te darbe teşebbüsüne ait soruşturma başlattı.

KRİTİK KURUMLAR BOMBALANDI

Darbeci pilotlar, Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’na, akabinde Özel Harekat Başkanlığı’na saldırdı. Ayrıyeten darbecilerin denetimindeki helikopterler, Yenimahalle’deki MİT yerleşkesini taradı. Eski Yarbay Ümit Gençer, TRT’yi işgal ederek darbe bildirisini okuttu.

ERDOĞAN MİLLETE SESLENDİ

Saat 00.24’ü gösterdiğinde CNN Türk’e bağlanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, darbe teşebbüsünün seyrini değiştiren tarihi konuşmasını yaptı ve “Milletimizi meydanlara davet ediyorum.” davetinde bulundu. Jandarma Genel Komutanlığı Karargahı önünde darbecileri protesto eden vatandaşlara helikopterden açılan ateş sonucunda 9 kişi şehit oldu, onlarca kişi yaralandı. Darbeci pilotlar Mehmet Yurdakul ve İlhami Aygül saat 00.56’da Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü, yaklaşık 10 dakika sonra eski pilot Mustafa Özkan burayı ikinci kere bombaladı.

ÖMER HALİSDEMİR ŞEHİT OLDU

Diyarbakır’dan bir tabur bordo bereli askerle havalanan darbeci Tuğgeneral Semih Terzi’nin uçağı Etimesgut Havalimanı’na saat 01.13’te indi. Periyodun Özel Kuvvet Kumandanı Korgeneral Zekai Aksakallı, telefonla ulaştığı buyruk Astsubayı Ömer Halisdemir’den, Terzi’yi etkisiz hale getirmesini istedi. Komutasındaki askerlerle Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı’na gelen Terzi, saat 02.14’te ÖKK’nın buyruk komutasını almak için helikopterle Gölbaşı’ndaki karargaha gitti. Karargah giriş kapısına kadar gelen Terzi, kahraman Astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Halisdemir, Terzi ile Diyarbakır’dan gelen askerlerden kimilerinin açtığı ateşle şehit oldu.

Şehit Ömer Halisdemir

MECLİS BOMBALANDI

Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’nın önünde darbe teşebbüsünü protesto eden vatandaşlardan 36’sı şehit edildi. Vatandaşların direncini kırmak için her türlü yola başvuran darbeciler, bu sefer Meclis’i gaye aldı. Eski pilotlar Hasan Hüsnü Balıkçı ve Uğur Uzunoğlu’nun kullandığı F-16’dan Meclis’e atılan bombayla 32 kişi yaralandı. Vatandaşlarca işgalden saat 03.00’te kurtarılan TRT olağan yayınına dönerken darbeciler polise teslim edildi. Darbeci pilot Hüseyin Türk, televizyon yayınlarını kesmek için saat 03.14-03.19’da TÜRKSAT tesislerine dört bomba attı. Saatler ilerledikçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetiyle vatandaşların alanları doldurması darbecileri yeterlice panikletti.

İstanbul Atatürk Havalimanı Denetim Kulesini işgal eden darbeciler, polis özel harekat gruplarınca etkisiz hale getirildikten çabucak sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı taşıyan CET uçağı piste teker bastı. Erdoğan’ı havalimanında binlerce vatandaş karşıladı. İstanbul’daki gelişmenin akabinde TBMM bir kere daha darbecilerin saldırısına maruz kaldı. Eski pilot yüzbaşı Hüseyin Türk, saat 03.24 ve 03.25’te F-16 uçağıyla TBMM’yi ikinci defa bombaladı.

TESLİM OLDULAR

Saat 06.19’da eski pilot üsteğmen Müslim Macit, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Kavşağı’na iki bomba attı. Taarruzda 15 vatandaş şehit oldu, 7 kişi yaralandı. Jandarma Genel Komutanlığı’nda alıkonulan TEM Daire Lideri Turgut Aslan ile muhafazası Hasan Gülhan, elleri ve gözleri bağlı halde bina dışına çıkarılarak, darbeci Albay Erkan Öktem tarafından başlarından vuruldu. Aslan ağır yaralanırken, Gülhan şehit oldu. Başbakan Yıldırım, Korgeneral Ziya Kemal Kadıoğlu’na darbecilerin denetimindeki uçakları düşürme yetkisi verdi. Teşebbüsün başarısız olduğunu anlayan İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki darbeciler, teslim oldu.

Saat 08.26’yı gösterdiğinde darbecilerin alıkoyduğu Genelkurmay Lideri Akar, Akıncı Üssü’nden helikopterle Çankaya Köşkü’ne götürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ulusal Savunma Bakanı Fikri Işık’ın talimatıyla uçakların kalkış yapmasını engellemek için Akıncı Üssü ana pisti vuruldu.Saat 12.57’de Başbakan Yıldırım, Bakan Işık ve Genelkurmay Lideri Akar ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında darbe teşebbüsünün bastırıldığını açıkladı. Böylelikle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, milletin uğraşı ve vatansever güvenlik güçleri sayesinde 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen ihanet teşebbüsüne geçit verilmedi ve asker sivil 253 kişinin örgüt mensuplarınca şehit edildiği darbe teşebbüsü, tüm yurtta yaklaşık 21 saatte denetim altına alındı. Darbe teşebbüsünde, yaklaşık 9 bin askeri işçi, 35 uçak, 37 helikopter, 74’ü tank 246 zırhlı araç ve 4 bine yakın hafif silah kullanıldığı kayıtlara geçti.

GALATA KULESİ’NE ŞEHİT FOTOĞRAFLARI YANSITILDI

NEW YORK TÜRKEVİ’NDE DEV BAYRAK DALGALANDI

Programdan evvel de 15 Temmuz günü canını veren 252 şehidin isim ve fotoğraflarının bulunduğu 12’ye 30 metre ebadında, 75 kilogram tartısındaki dev bir bayrak, Türkevi’nin 16. katındaki balkona asılarak dalgalandırıldı.

LATİN AMERİKA ÜLKELERİNDE MERASİMLER DÜZENLENDİ

  • Peru’da Türkiye’nin Lima Büyükelçiliğindeki aktifliğe, Büyükelçi Serra Kaleli, Türk kurum temsilcileri ve bu ülkede yaşayan Türk vatandaşları katıldı.
  • Brezilya’da Sao Paulo Başkonsolosluğundaki aktiflikte, Türkiye Yüzyılı kahramanlarına hürmet ve minnet hisleri tabir edildi.
  • Türkiye’nin Kito Büyükelçisi Makbule Başak Yalçın’ın mesken sahipliğinde organize edilen 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü anma merasimi, Ekvador’daki yerleşik Türk vatandaşları ve Ekvador Müslüman toplumu temsilcilerinin iştirakiyle gerçekleştirildi.
  • Türkiye’nin Bogota Büyükelçiliğinde düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü’ne de Kolombiya’daki Türk kurumlarının temsilcileri ve Türk vatandaşları katıldı, burada vatan için canını feda eden aziz şehitler için anma merasimi yapıldı.
  • Türkiye’nin Karakas Büyükelçisi Aydan Karamanoğlu’nun konut sahipliğinde, 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü anma aktifliği yapıldı.
  • Türkiye’nin Buenos Aires Büyükelçisi Süleyman Ömür Budak’ın iştirakiyle düzenlenen 15 Temmuz Demokrasi ve Ulusal Birlik Günü nedeniyle büyükelçilik binasında şehitler ve gaziler için merasim yapıldı.
Kaynak: AA / Aktüel

Escort İzmir - Escort Aliağa - Escort Balçova - Escort Bayındır - Escort Bayraklı - Escort Bergama - Escort Beydağ - Escort Bornova - Escort Buca - Escort Çeşme - Escort Çiğli - Escort Dikili - Escort Foça - Escort Gaziemir - Escort Güzelbahçe - Escort Karabağlar - Escort Karaburun - Escort Karşıyaka - Escort Kemalpaşa - Escort Kınık - Escort Kiraz - Escort Konak - Escort Menderes - Escort Menemen - Escort Narlıdere - Escort Ödemiş - Escort Seferihisar - Escort Selçuk - Escort Tire - Escort Torbalı - Escort Urla