Tarihi çınar ağacı yıllara meydan okuyor

Tarihi çınar ağacı yıllara meydan okuyor

Tarihi çınar ağacı yıllara meydan okuyor

KOCAELİ – Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan yaklaşık bin yıllık devasa çınar ağacı adeta vakte meydan okuyor. Metrelerce yüksekliğindeki ağaç, gölgesinde dinlenmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor.

Turgut Mahallesi Helvacı Sokak üzerinde bulunan metrelerce yükseklikteki çınar ağacı görenlerin ilgisini çekiyor. Bin yıldır dimdik ayakta duran çınar ağacı, kimliği belgisiz kişi yahut bireyler tarafından 1.5 yıl evvel yakıldı. İtfaiye gruplarının müdahalesiyle söndürülen ağacın gövdesi, hava aldığından ötürü küflendi. Hasar gören bölgelerin havayla teması kesilerek, büyük bir titizlikle kapatıldı. Vaktinde yanı başında deriden tabak, hayvan kayışları ve çarık yapılan çınar ağacı, şimdilerde ise kentin kalabalığından kaçan vatandaşların uğrak noktası oldu.

“Ateş yakılan, ağaç üst kadar yandı”

Ağacın pandemi periyodunda bakımsız kaldığını söz eden Baydil, “Bu ağacın etrafı 1.5 yıl evvel pandemiden ötürü kapalıydı, viraneydi. Kim olduğu meçhul bireyler burada ateş yakılar. Bir insanın saklanacağı yer kadar oyuk vardı orada ateş yaktılar ağaç üst kadar yandı. Sonrasında itfaiye grupları gelip ağacı söndürdü. Söndürdükten sonra yanan yerler mantar, küflenme yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile Valilik gelip ağacın mantarlarını ve küflü olan yerlerini temizlediler, kapattılar. Burası yeniden sahipsizdi. Çocuklar geliyor hava almaması gereken yerleri bıçakla deliyorlar. Bende yama yaptım. Şuada buranın bekçiliğini yapıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Cihan Atik – Kültür Sanat