Son Dakika! Yayın yasağı kalktı! İşte açılan sandık ve adayların oy oranları

Son Dakika! Yayın yasağı kalktı! İşte açılan sandık ve adayların oy oranları

YSK Lideri Ahmet Yener, oy sayımının başlamasının akabinde YSK önünde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Sakin bir biçimde seçimlerin tamamlandığını belirten Yener, “14 Mayıs 2023 seçimleri tüm yurtta sakin bir halde sonuçlandı. Saat 18:30 prestijiyle yayın yasağını kaldırmış bulunmaktayız. Tüm kamuoyunu YSK’nın süreksiz sonuçlarının açıklanmasını beklemesini duyururuz.” sözlerini kullandı.

İŞTE AÇILAN SANDIK VE ADAYLARIN OY ORANI

Saat 18.39 prestijiyle sandıkların yüzde 2.1’i açılırken; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranı yüzde 56.94; Kemal Kılıçdaroğlu’nun oy oranı yüzde 36.32, Sinan Oğan’ın oy oranı ise yüzde 5.48 olarak görülüyor.

MİLYONLARCA İNSAN SANDIK BAŞINA GİTTİ

Cumhurbaşkanı ve 28. Devir Milletvekili Genel Seçimleri için sabah 08.00’de başlayan oy verme süreci, Türkiye genelinde saat 17.00 prestijiyle tamamlandı. Türkiye genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim heyetinde 191 binden fazla sandık kuruldu. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık heyetleri oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme süreci 9 Mayıs’ta tamamlandı. Bulunduğu ülkede belirlenen müddette oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme süreçleri de saat 17.00 prestijiyle bitti.

SEÇİM GÜNÜ YASAKLARI

Seçim yasakları kapsamında bugün saat 06.00’dan 00.00’a kadar alkollü içki satılamayacak, alkollü ve genel yerlerde alkollü içki verilmesi ve içilmesi yasak olacak, cümbüş yerleri oy verme müddetince kapalı kalacak, cümbüş yeri niteliğindeki lokantalarda sadece yemek verilebilecek.

Emniyet ve asayişi korumakla vazifeli olanlardan öbür kimse silah taşıyamayacak. Radyolar ve her türlü yayın organlarınca seçim günü saat 18.00’e kadar seçim ve seçim sonuçlarıyla ilgili haber, kestirim ve yorum yapılamayacak. Radyolarda ve her türlü yayın organlarında 18.00-21.00 saatleri ortasında lakin YSK tarafından seçim ile ilgili verilecek haber ve bildirimler yayınlanabilecek.

ÇOĞUNLUK SAĞLANAMAZSA İKİNCİ ÇEŞİT 28 MAYIS’TA

Cumhurbaşkanı adaylarından hiçbirinin salt çoğunluğu sağlayamaması halinde 28 Mayıs’ta ikinci cins oylama yapılacak. Bunun için daha evvel YSK tarafından hazırlanan seçim takvimi işleyecek.