Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temmuz ayında en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak

Son Dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: Temmuz ayında en düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen HAK-İŞ Genel Heyeti’nde açıklamalarda bulundu.

“ÖNÜMÜZDE MEMURLARIMIZIN MAAŞ DÜZENLEMESİ VAR”

Memurların maaş düzenlemesine ait konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Çalışanlarımıza verdiğimiz en son müjde evvelki gün imzaladığımız kamu toplu kontratıdır. Önümüzde memurlarımızın maaş düzenlemesi var. Yasaya nazaran memurların maaş artış oranları ocak ve temmuz ayında belirleniyor. Biliyorsunuz memura verilen maaş artırımlarında enflasyon farkına ek olarak refah hissesi artışını biz getirdik. Daha evvel bu türlü bir uygulama yoktu. Sene başında kamu vazifelilerinin maaşlarına yüzde 13,5 oranında refah hissesi ek ederek toplam yüzde 30 oranında artırım yapmıştık. Böylelikle 2002 yılında 392 lira olan en düşük memur maaşını, gerçek olarak yüzde 136 artışla yaklaşık 12 bin liraya çıkarmıştık.

“EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN LİRAYI BULACAK”

Çalışanlarımıza verdiğimiz en son müjde evvelki gün imzaladığımız kamu toplu kontratıdır. Önümüzde memurlarımızın maaş düzenlemesi var. Yasaya nazaran memurların maaş artış oranları ocak ve temmuz aylarında belirleniyor. Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını en düşük kamu çalışanı maaşında aşağı kalmayacak halde düzenleyeceğiz. Böylelikle en düşük memur maaşı da 22 bin lirayı bulacak. Memurlarımız bize güvenmeye devam etsinler. Biz hiçbir çalışanımızın hakkını yemeyiz, yenmesine de müsaade etmeyiz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları:

“HAK-İŞ konfederasyonumuzun bedelli mensupları sizleri en kalbi hislerimle, hürmetle muhabbetle selamlıyorum. Emekçi kardeşlerimize hürmetlerimi sevgilerimi sunuyorum. Genel Kurul’un çalışma dünyamız ve milletimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. HAK-İŞ temsil ettiği kitle prestijiyle bizim de sendikamızdır. Kendimizi işçi ailesinin birer ferdi olarak görüyoruz. Gençlik yıllarında İETT ‘de emekçi olarak çalışmış bir kardeşinizim. Şafakla birlikte uyanmanın, otobüs beklemenin gazete kağıtlarının serilmiş olduğu bir sofrada Yemek yemeyi bilirim. Nereden geldiğimizi aklımızdan çıkarmadık, mazisini inkar edenlerden olmadık.

“VATANDAŞIMIZI ENFLASYONA EZDİRMEDİK”

Örgütlenme, sendikal haklar, iş sıhhati ve güvenliği konusunda çok değerli adımlar attık. Kılık kıyafet uygulamasındaki ayrımcı uygulamalara biz son verdik. Bugün taban fiyat 8 bin 500 lira oldu. Yalnızca taban fiyat bile iktidarımızın personeline işçisine verdiği değerin göstergesi. Vatandaşımızı enflasyona ezdirmedik. Toplumumuzun tüm kesitinin yanında olduk.

“ABD’NİN DURUMU ORTADA”

Kovid-19 salgını devrinde muhalefetin tüm baskılarına karşın iktisatta ülkemize kontak kapattırmak isteyenlere fırsat vermedik. ABD’de son günlerde yaşanan banka iflasları, yüksek faiz siyasetinin risklerini ortaya koyuyor. ABD’nin durumu ortada.

“DEPREMLERİN MALİYETİ 100 MİLYAR DOLARI AŞMAKTADIR”

6 Şubat zelzelelerinin maliyeti 100 milyar doları aşmaktadır. Biz zelzelenin 90. gününde enkazları büsbütün kaldırdık. Sarsıntı bölgesinde 837 bin çadır, 100 bin konteynerin kurulumunu sağladık.

Togg’un yola çıkmasından, TCG Anadolu’ya, KAAN’ın hangardan çıkmasına kadar birçok stratejik adım attık. Hem zelzelenin yaralarını sardık hem de amaçlarımıza ilerledik.