Sokakların yangın yerine döndüğü Fransa'da Macron'un sükunet daveti işe yaramadı! Gözaltı sayısı 200'e dayandı

Sokakların yangın yerine döndüğü Fransa’da Macron’un sükunet daveti işe yaramadı! Gözaltı sayısı 200’e dayandı

Fransa‘da 17 yaşındaki Nael M. isimli gencin polis tarafından öldürülmesinin akabinde başlayan protestolar devam ederken, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin olaylara müdahale etmek için 40 bin güvenlik görevlisinin görevlendirildiğini söyledi.

ÜLKEDE TANSİYON DÜŞMÜYOR

Fransa‘da dur ihtarına uymayan Nael M. isimli 17 yaşındaki şoförün polis kurşunuyla öldürülmesinin akabinde ülkede sokaklar karıştı. Pek çok kentte tansiyon yükseldi, göstericilerle polis ortasında çatışma yaşandı. Aksiyoncular sokaklardaki araçları, tramvay, otobüs üzere toplu taşıma araçlarının yanı sıra çöp bidonlarını ateşe verdi.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ARTIRILIYOR

Olaylar bir türlü yatışmayınca ülkede tedbirler üst düzeye çıkarıldı. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da bu sabah, İçişleri Bakanlığında kriz ünitesine katıldı. Vatandaşları “sükunete” çağıran Macron, gece meydana gelen şiddet olaylarının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

170 POLİS VE JANDARMA YARALANDI

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Mons-en-Baroeul kentinde basına yaptığı açıklamada, Nael M. isimli genç şoförün öldürülmesinin akabinde farklı kentlerde gece çıkan olayları anımsatarak, olaylarda 170 polis ve jandarmanın yaralandığını ve 180’den fazla kişinin gözaltına alındığını kaydetti.

40 BİN GÜVENLİK VAZİFELİSİ GÖREVLENDİRİLDİ

Darmanin, 5 bini Paris’te olmak üzere ülke genelinde toplam 40 bin jandarma ve polisin bu akşam için görevlendirildiğini belirtti. Güvenlik güçlerinin ayaklanmalara karşı çaba etmek, gözaltına almak, tertibi yine tesis etmek için gerekli teknik ve teknolojik imkanlarla donatılacağını söz eden Darmanin, tüm politikleri vatandaşları sükunete çağırmaya davet etti.

OKUL BİNALARI VE KARAKOLLARA SALDIRDILAR

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’da yaptığı açıklamada, gece boyunca belediye, okul binaları ve karakolların yakıldığını yahut akına uğradığını belirtti. Darmanin, 150 kişinin bu kapsamda gözaltına alındığını duyurarak, “Sükunete çağırmayanlar utansın.” sözünü kullandı.

POLİS ARAÇLARI ATEŞE VERİLDİ

Fransız basınındaki haberlere nazaran, farklı kentlerde polis ve aksiyoncular ortasında çatışmalar yaşandı. Gece Villeurbanne kentinde bir binada yangın çıkarken, dumandan etkilenen 4 kişi hastaneye kaldırıldı. Yangının, havai fişek nedeniyle çıkmış olabileceği düşünülüyor. Neuilly-sur-Marne kentinde de belediyeye bağlı polislere ilişkin araçların tamamı ateşe verilirken, Fresnes kentinde hapishanenin girişine havai fişek fırlatıldı ve yüzü maskeli şahıslar, hapishaneye girmeye çalıştı.

POLİS MEMURU, TAAMMÜDEN ÖLDÜRME CÜRMÜNDEN TABİRE ÇAĞRILDI

Nanterre Savcısı Pascal Prache’ın ulusal basına yaptığı açıklamada, Nael’in vefatından sonra savcılığın iki soruşturma başlattığını belirtti. Prache, olay sırasında vazifeli olan öbür 2 polisin ve otomobildeki 1 kişinin de sözlerine başvurulduğunu aktardı. Bu kapsamda güvenlik kamerası ve amatör imgelerin de incelendiğini anımsatan Prache, olayın faili polisin tutuklu yargılanmasını talep ettiklerini kaydetti. Polisin silahını kullanmasını gerektiren şartların oluşmadığını kaydeden Prache, “kasten öldürme” kabahatinden açılan ön kovuşturma kapsamında, sürücüyü vuran polisin hakime söz vereceğini belirtti.

NE OLMUŞTU?

Polis, 27 Haziran’da, Nanterre kentinde, içinde 3 kişinin bulunduğu ve “dur” ihtarına uymayan bir araca ateş açmış, 17 yaşındaki sürücüyü öldürmüştü. Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, gence ateş açtığından şüphelenilen polis gözaltına alınmıştı. Toplumsal medyaya yansıyan imajlarda, ateş açan polisin, aracın önünde değil ön sol koltuk hizasında olduğu görülüyor. İmajlarda, polisin şoföre doğrulttuğu silahı ateşlemesinin akabinde aracın direğe çarptığı anlar yer alıyor.

Kaynak: AA / Esra Taşkın – Aktüel