Sınırda kaçakçılara operasyon: 6 lüks araç ele geçirildi

Sınırda kaçakçılara operasyon: 6 lüks araç ele geçirildi

Sarp Gümrük Kapısı’nda düzenlenen operasyonda, yurt dışında motorları ve çeşitli parçaları değiştirilerek tekrar yurda sokulmaya çalışılan 6 lüks araç ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Sarp Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü istihbarat çalışmaları neticesinde son dönemde bazı kişilerce Türkiye’den yurt dışına çıkan bazı lüks araçların yedek parçalarının veya motorlarının değiştirilerek tekrar yurda sokulmaya çalışıldığı bilgisi edinildi.

Araştırmayı genişleten ekipler, detaylı kontrollerde motorları değiştirilen araçları tespit ederken, bu araçlar arama hangarında detaylı kontrollere tabi tutuldu.

Kaçakçıların, sadece motor ve yedek parçalarını değil, araçlara ait motor numaralarını da usulsüz değiştirdikleri ve araçların arızalanma ihtimaline karşı beraberlerinde yedek parça getirdikleri belirlendi.

Operasyonlarla yüz binlerce liralık kamu zararının önüne geçilirken, soruşturmalar Hopa Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde sürdürülüyor.